Czy architektura wpływa na cenę nieruchomości?

Architektura jest sztuką przed którą nie możemy się obronić. Nie możemy jej wyłączyć tak jak telewizora, gdy nam się nie podoba program. Jest obecna wszędzie dookoła i w trakcie codziennych obowiązków wielokrotnie się z nią stykamy. Większość z Nas odruchowo lepiej się czuje pośród zadbanych i ładnych przestrzeni. Nic więc dziwnego iż estetyczna architektura wokół nieruchomości potrafi podnieść jej wartość o kilka procent. Z okazji Światowego Dnia Architektury który wypada 1 lipca warto zastanowić się nad tym, jaki wpływ ma architektura na cenę nieruchomości.

O gustach się nie dyskutuje.

To popularne w naszym kraju powiedzenie, trochę się przekłada na jakość architektury jaka nas otacza. Świadomość, że każdemu wolno wszystko, bo tak mu się podoba potrafi zeszpecić nawet najładniejszą okolicę jednym budynkiem w ogóle nie pasującym do reszty. O architekturze się nie uczy praktycznie na żadnym etapie edukacji. Co dokładnie obrazują badania przeprowadzone przez CBOS na reprezentatywnej grupie Polaków w grudniu zeszłego roku.

Według badań ponad połowa respondentów(52% badanych) uznała, że raczej podoba się jej wygląd polskich miast. A 15% uznało nawet, że polskie miasta im się zdecydowanie podobają. Ledwie 2% przebadanych uznało jakość architektury w miastach za bardzo niski. A 6% stwierdziło, iż raczej nie są z niej zadowoleni. Wyniki są o tyle zadziwiające iż architekci i urbaniści od dłuższego czasu alarmują o bardzo niskiej jakości przestrzeni jaka Nas otacza w mieście.

Na taki stan świadomości przestrzeni ma głównie wpływ słaba edukacja oraz przyzwolenie społeczeństwa na "nieskrępowaną fantazję" budowlaną. Brakuje także jednoznacznych przepisów dotyczących estetyki inwestycji. A urzędnicy starający się porządkować przestrzeń albo mają prawnie związane ręce bądź po prostu nie widzą w tym celu.

Jednak ceny nieruchomości które mogą się cieszyć wysokimi walorami estetycznymi bądź sąsiedztwem atrakcyjnie zaprojektowanych budynków wzrasta o kilka procent. Decydując się na kupno wymarzonego mieszkania bądź domu, poszukujemy już inwestycji o starannie przygotowanej architekturze. Zawodowi rzeczoznawcy majątkowi posiadają nawet specjalną skalę, aby móc wpisywać wartość architektury do szczegółowych programów oceniających wartość inwestycji.

Nieznajomość architektury

Według przepytanych respondentów CBOS, największy wpływ na jakość architektury w otoczeniu mają władze samorządowe (55%). Z kolei jedynie 11% badanych uznało architektów za najbardziej zaangażowanych w tworzenie tkanki miejskiej. Najmniej głosów otrzymali inwestorzy budujący swoje domy (4%) . Świadczy to głównie o przeświadczeniu Polaków iż przestrzeń publiczna jest niczyja. A wpływ na nią mają osoby do których nie ma dostępu. A to duży błąd.

Jak możemy przeczytać dalej, jedynie 20% respondentów deklaruje skorzystanie z usług architekta (nie wliczają się w zestawienie architekci wnętrz). Nic więc dziwnego iż zawód ten pozostaje nadal tajemniczy dla większości Polaków. W badaniu nie zostało ujęte w jakim konkretnym zakresie architekt brał udział. A często są to po prostu wymogi formalne jak na przykład przygotowanie tzw. WZ-tki. Czyli Warunków Zabudowy dla danej inwestycji.

Piękno jest w cenie

Z podanych wyżej badań maluje się obraz inwestora, który nie zwraca uwagi na architekturę która go otacza, do momentu gdy ma zamiar zakupić nieruchomość. Wtedy otoczenie czy sama bryła budynku ma znaczenie na tyle wielkie by mogła wpłynąć na cenę nieruchomości. Niestety, samodzielna ocena walorów estetycznych architektury wymaga wrodzonej delikatności i znajomości sztuki projektowej. Nie każdy inwestor ją posiada. I wtedy wracamy do początku. "O gustach się nie dyskutuje".

Źródło: CBOS

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia. Polacy o architektach" CBOS przeprowadziło metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na liczącej 946 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski we wrześniu 2014 roku.

Więcej o:
Komentarze (1)
Czy architektura wpływa na cenę nieruchomości?
Zaloguj się
  • makronim

    Oceniono 6 razy -6

    No niestety, musi się coś zwrócić tak? Za darmo nikt niczego nie robi. I nie chodzi tu tylko o materiały, nie byle kto potrafi skonstruować takie budynki. Ja jestem bardzo zadowolony z nowoczesnych Łódzkich apartamentowców, których budowa idzie błyskawicznie. Mam kupione mieszkanie w inwestycji Panoramika i jestem wprost zachwycony. Jednak nowoczesność to dziś podstawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX