Warunki dyktują najemcy

Na rynku najmu powierzchni handlowych rządzą obecnie najemcy. Widać to zarówno w odniesieniu do powierzchni w centrach handlowych, jak i w segmencie lokali handlowych przy ulicach.

Kupujesz nieruchomość? Policz ratę kredytu

Coraz częściej obniżone stawki czynszów można spotkać nawet w bardzo dobrych lokalizacjach miejskich. O najemców ostro walczą też obiekty starsze lub gorzej położone. Z kolei segment galerii handlowych coraz wyraźniej nastawia się na inwestycje w mniejszych miastach.

Co prawda nadal mamy do czynienia z dużą podażą nowoczesnych powierzchni handlowych, ale z drugiej strony z rynku dochodzą już sygnały o zmniejszaniu niektórych projektów. Tak stało się m.in. z centrum Plac Vogla w Wilanowie w Warszawie, gdzie inwestor zdecydował, że galeria będzie o ponad połowę mniejsza. Kolejny sygnał, świadczący o tym, że rynki wielkomiejskie powoli stają się nasycone nowoczesną powierzchnią handlową, to fakt, że w pierwszym półroczu tego roku nowe inwestycje skupiały się głównie na miastach średnich i małych.

Z ostatniego raportu Cushman and Wakefield wynika, że w pierwszej połowie 2014 r. w Polsce oddano do użytku 245 000 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, dzięki czemu krajowe zasoby przekroczyły 10 mln mkw. Podaż była o ponad 20% większa od podaży tego samego okresu roku 2013. Do końca czerwca otworzyło się 11 nowych obiektów handlowych oraz zakończyła się rozbudowa dwóch istniejących nieruchomości.

Średnia stopa pustostanów jest bardzo niska. Wynosi zaledwie około 3 procent, jednak niektóre duże miasta są już wyraźnie nasycone powierzchniami handlowymi (Wrocław, Poznań).

Nowością w tegorocznej podaży nowych obiektów typu galeria handlowa jest wyraźny zwrot w stronę mniejszych rynków. Z raportu Cushman and Wakefield wynika, że największym miastem gdzie oddano nową powierzchnię handlową był Lublin (prawie 350 000 mieszkańców). Pozostałe nowe obiekty handlowe otwarto w Kaliszu (powyżej 100 000 mieszkańców) i mniejszych miastach (50 000-70 000 mieszkańców - Siedlce, Ostrołęka, Kutno). Najmniejszym miastem z nową galerią handlową jest Oleśnica (37 000 mieszkańców).

Eksperci przyznają, że na rynku robi się coraz „ciaśniej”, co zmusza obiekty handlowe (zwłaszcza te starszego typu, o gorszej lokalizacji) do mocniejszej konkurencji o najemców, którzy mogą wyraźniej artykułować oczekiwania w sprawie wysokości czynszów.

Nasycenie rynku widoczne jest wyraźnie w segmencie hipermarketów ogrodniczo-budowalnych i parków handlowych. Te ostatnie powstają obecnie głównie w mniejszych ośrodkach. W pierwszej połowie 2014 r. zostały otwarte cztery takie obiekty: Karuzela w Lublińcu (24 000 mieszkańców) i Turku (28 000 mieszkańców) oraz Era Park Handlowy w Radomsku (48 000 mieszkańców) i Park Handlowy w Żorach (62 000 mieszkańców).

Gorsza koniunktura gospodarcza, osłabienie tempa wzrostu i ogólnie gorsze nastroje wpływają też na problemy z najmem lokali użytkowych przy ulicach handlowych. Dane, które dostarcza w tym zakresie WGN, potwierdzają ogólny obraz rynku.

Przeciętna cena metra najmu metra kwadratowego lokalu handlowego w skali całego kraju wynosi około 30 zł. Średnie stawki nie spadają wyraźnie, ale obserwujemy coraz więcej przecenionych ofert w stosunkowo dobrych lokalizacjach wielkomiejskich. Przykład - 200 metrów nowoczesnej powierzchni handlowej, w biurowcu z 2009 roku, w ścisłym centrum Wrocławia jest do wynajęcia w cenie ofertowej 67 zł od metra miesięcznie. Najwyższe stawki za ścisłe centrum nie przekraczają 170 - 200 zł za metr kwadratowy.

Z kolei w Krakowie cena najmu metra kwadratowego lokalu handlowego w centrum Silver Square otwartym w 2012 roku kosztuje tylko 45 zł. W Gdańsku można znaleźć oferty najmu w lokalizacjach staromiejskich w cenach 50 - 70 zł/ m kw.

Jak widzimy na powyższych przykładach nawet w stosunkowo dobrych lokalizacjach czynsze coraz częściej są stosunkowo niskie. Wszystko to potwierdza, że na rynku dominują obecnie najemcy.

http://pprn.pl/wp-content/uploads/2011/03/Logo-WGN.jpg

Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź oferty na Domiporta.pl

Szukasz mieszkania do wynajęcia? Zobacz nasze propozycje

Więcej o: