Przestań wynajmować, kup mieszkanie pod Warszawą

Młode pokolenie marzy o życiu na swoim, ale do zakupu wymarzonego ?m? przymierzamy się z coraz większą ostrożnością. Czując brak stabilności ekonomicznej, wielu z nas decyzję tę ciągle odkłada - powodem są niskie zarobki, które utrudniają zaciągnięcie kredytu oraz relatywnie wysokie ceny mieszkań. Z tych samych powodów coraz częściej poszerzamy pole swoich poszukiwań - oprócz drogich lokalizacji miejskich, nasze zainteresowanie budzą także miejscowości podmiejskie - tańsze i dobrze skomunikowane.
W zawiązku z niestabilną sytuacją gospodarczą oraz rynku pracy spadek cen mieszkań w Warszawie nie spowodował większego ruchu na rynku nieruchomości. Z danych portalu Domiporta.pl wynika, że nabywcy mieszkań w Warszawie przygotowani są najczęściej na wydatek do 300 tys. zł. Aż 25 procent nie chce natomiast wydać na mieszkanie więcej niż 200 tys. zł, a to oznacza, że są oni w stanie kupić w Warszawie jedynie małą kawalerkę. Średnia cena mieszkania w stolicy ciągle kształtuje się na poziomie ok. 8 tys. zł/mkw, a to wciąż za wysoka kwota dla wielu osób, dlatego planujący zakup sięgają po oferty podwarszawskie.

Obok mieszkańców okolicznych miejscowości, rynkiem tym zainteresowały się młode małżeństwa z Warszawy, które wraz z powiększeniem rodziny, potrzebują większej przestrzeni oraz prowadzący dynamiczne życie single, którzy nie chcą dłużej zwlekać z zakupem swojego "m", a ze względu na wysoką cenę nie są w stawnie zakupić mieszkania w obrębie miasta.

W przypadku dobrze zlokalizowanych podmiejskich inwestycji zauważamy ciągły wzrost zainteresowania. Tak jest w przypadku naszej inwestycji w Brwinowie, na Osiedlu Sportowa, które ulokowane jest przy obwodnicy. Podróż do Warszawy trwa zaledwie 20-30 minut i jest krótsza, niż z niektórych zewnętrznych dzielnic Warszawy do Centrum. Oprócz dogodnego dojazdu zaletą osiedla jest także bezpośrednie sąsiedztwo centrum handlowego. W III kwartale br. oddamy kolejnych 28 lokali. Mieszkania już są dostępne w sprzedaży - mówi Beata Szymańska z Włodarzewska Development.

Brwinów jest miastem, które dynamicznie się rozwija. W latach 2013-2020 w ramach inwestycji miejskich zaplanowano między innymi przebudowę kilku ważnych komunikacyjnie dróg, rewitalizację parku miejskiego czy budowę kanalizacji sanitarnej w ramach programu "Czyste życie". W mieście powstanie nowe rondo oraz zbudowane zostaną nowe wiaty przystankowe.

Wybierając mieszkanie 50-metrowe poza miastem, można liczyć na oszczędność rzędu nawet 150 tys. zł. Rewelacyjne okazuje się przeliczanie stosunku ceny do metrażu inwestycji. Za ok. 300 000 zł we wspomnianym Brwinowie możemy kupić mieszkanie 80-metrowe, podczas gdy w Warszawie stać nas zaledwie na kawalerkę. 50-metrowe mieszkanie poza miastem będzie nas kosztować ok. 200 000 zł.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy warto kontynuować wynajem czy zdecydować się na zakup własnego "m". Wynajem to mniejsze zobowiązanie, z którego łatwo możemy zrezygnować, ale nawet jeśli ta opcja w krótszej perspektywie jest tańsza, to kupując mieszkanie, budujemy własny majątek. Jeśli nasza sytuacja ekonomiczne nie jest doskonała i nie pozwala na zakup drogiej nieruchomości, ale jest wystarczająco stabilna, by pomyśleć o zakupie tańszego "m", warto przemyśleć zakup inwestycji zlokalizowanej poza miastem. Dodatkowym argumentem może być tutaj fakt, że czynsze najmu rosną, a w przypadku zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania z ratą malejącą można się spodziewać przeciwnego trendu.

W roku 2012 do sprzedaży w aglomeracji warszawskiej, poza samą Warszawą, weszło zaledwie kilkanaście nowych inwestycji. Niewiele więcej projektów jest planowanych, dlatego można się spodziewać, że podwarszawska oferta mieszkań będzie się kurczyć. Ze względu na tendencję do kurczenia się rynku oraz coraz większego zainteresowania mieszkańców stolicy podwarszawskimi lokalizacjami, ceny raczej wzrosną.

Dodatkową motywacją do zakupu mieszkania jeszcze w tym roku może się okazać przewidywana na rok 2014 zmiana zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca warunków otrzymywania kredytu mieszkaniowego. Najprawdopodobniej w przyszłym roku Komisja będzie rekomendować, by kredyty były przyznawane wyłącznie osobom posiadającym wkład własny na poziomie przynajmniej 10 procent, a w roku 2015 nie mniej niż 20 procent wartości ceny zakupu mieszkania będzie musiało być sfinansowane z własnej kieszeni.

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera w Brwinowie? Sprawdź oferty na Domiporta.pl

Wolisz mieszkanie w granciach Warszawy? Zobacz oferty deweloperów w naszym serwisie

Więcej o: