Moda na marinę

Do niedawna wydawać się mogło, że osiedla z dostępem do wody, umożliwiające rekreację i przechowanie jachtu, to domena zachodniej Europy. Jednak moda, którą polscy deweloperzy podpatrzyli w Berlinie i w Amsterdamie, powoli wkracza też na polski rynek mieszkaniowy.
Obecnie kupujący, zwłaszcza ci z grubszym portfelem, szukają wartości dodanej, tzw. "added value", do produktu, jakim jest mieszkanie. I nie wszystkich przekona renoma dewelopera, czy dobra lokalizacja, gdyż tym reklamuje się każdy. To, co przyciąga uwagę kupującego, to oferty coraz bardziej wyspecjalizowane. Tak jest w przypadku osiedli budowanych w pobliżu akwenów i posiadających własne przystanie, w których dostęp do wody, a nierzadko sama "wodna" nazwa, przyciągają uwagę niejednego wilka morskiego.

Popularne w Niemczech (np. przy szlaku wodnym Haveli) osiedla oddalone o krok od kanałów wodnych stały się odzwierciedleniem potrzeby kontaktu z naturą ludzi, którzy na co dzień mieszkają w miastach. I na takie właśnie zapotrzebowanie postanowili odpowiedzieć deweloperzy, wpisując projekty mieszkaniowe w krajobraz polskich wód. Co najważniejsze - luksus zacumowania własnej łódki pod domem nie musi wcale kosztować fortuny. Nie musimy też szukać daleko - mieszkania z dostępem do wody znajdziemy nie tylko nad morzem, czy na Mazurach, lecz także w Warszawie, Poznaniu i Lublinie.

Dla stołecznych wilków morskich

Na warszawskim rynku szczególnie dobrze widać dwa zjawiska: chęć powrotu do natury oraz poszukiwanie mieszkania, które zaoferuje nam "coś więcej". Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszli deweloperzy, którzy zabrali się za warszawskie akweny. Najciekawszym takim projektem jest osiedle z mariną planowane w ramach Portu Praskiego. Choć ten etap inwestycji nie został jeszcze rozpoczęty - wiadomo już, że będzie on częścią dużego kompleksu składającego się z części biurowej, hotelowej i handlowej, który ma rozwinąć praski brzeg Wisły. Mieszkańcy tańszych apartamentów będą mogli cieszyć się widokiem wychodzącym na rzekę, a ci zamożniejsi dostaną do dyspozycji miejsce do cumowania łodzi. W marinie znajdzie się też przystanek tramwaju wodnego.

Budowane obecnie osiedle Atal Marina położone jest z kolei na warszawskiej Białołęce, nad Kanałem Żerańskim, którym można dopłynąć do Zalewu Zegrzyńskiego. Możliwość zamieszkania w takim miejscu ucieszy szczególnie fanów tzw. "day sailingu", którzy w weekendy z całymi rodzinami udają się nad Zalew, żeby choć parę godzin spędzić na wodzie. Choć podobno wszystkie mieszkania z widokiem na marinę zostały już wyprzedane, lokalizacja ta dalej cieszy się sporym zainteresowaniem.

Zobacz oferty sprzedaży nowych nieruchomości na warszawskiej Białołęce

Dla fanów sportów

Wybór osiedla z mariną czy jeziorkiem jest często rozwiązaniem wybieranym przez osoby, które są zawodowo mobilne i czynnie uprawiające żeglarstwo. Z myślą o takich klientach Arna buduje osiedle domów jednorodzinnych Mazury Residence, położone w Grajwie nad Jeziorem Niegocin. Ten projekt wyposażony jest nie tylko we własną marinę z dwiema przystaniami i dopływem do jeziora, lecz także w działające obecnie lotnisko dla samolotów turystycznych.

Osiedla budowane nad akwenami zainteresują nie tylko amatorów żagli. Położone pod Lublinem Osiedle Marina, budowane przez dewelopera Wikana, wbrew swej nazwie nie zapewni nam przystani na jachty. Za to już samą nazwą przyciągnie chętnych nad Zalew Zemborzycki - do mekki sportów wodnych dla mieszkańców wschodniej Polski.

Klientom, którzy ze sportów wodnych najbardziej lubią pływanie, deweloperzy oferują też bardziej kameralne projekty, jak np. Ruczaj Park w warszawskim Wilanowie. Osiedle to, oprócz własnego jeziorka, dysponuje własnym placem z urządzeniami do fitnessu. Dzięki temu jego mieszkańcy mają okazję do regularnej aktywności fizycznej bez konieczności ruszania się ze swojej okolicy.

Sprawdź oferty deweloperów w warszawskim Wilanowie

Czy warto kupować?

Fani mieszkań nad wodą podkreślają, że mimo bezcennego widoku i wodnych atrakcji, osiedla tego typu mają wady, które dla zapalonych żeglarzy są nieistotne, przeciętnego kupca jednak mogą zniechęcić. Wśród nich wymieniają okresowe podtopienia, brzydkie zapachy ze zbiorników wodnych i plagi komarów w lecie.

Warto jednak pamiętać, że kupno mieszkania w sąsiedztwie mariny jest naprawdę dobrą inwestycją - przede wszystkim, jeśli chodzi o widok. Jeżeli nie będziemy z mieszkania korzystać - możemy je wynajmować w sezonie letnim. Kupując mieszkanie, dobrze jest też zadbać o to, aby w cenę wkalkulowane miało miejsce przy kei - w końcu znając osiedlowe problemy z parkowaniem samochodów, warto oszczędzić sobie kłopotu z szukaniem miejsca do "zaparkowania" łodzi.

#
Sprawdź oferty sprzedaży nieruchomości w mazurskim Giżycku

Więcej o:
Komentarze (15)
Moda na marinę
Zaloguj się
 • Gość: życzliwy

  Oceniono 24 razy 20

  Obecnie kupujący, zwłaszcza ci z grubszym portfelem, szukają wartości dodanej, tzw. "added value"

  Dziennikarz, tzw. "journalist"?

 • Gość: gc

  Oceniono 12 razy 8

  szukają wartości dodanej, tzw. "added value" - padlem ze smiechu :D

 • Gość: zed

  Oceniono 10 razy 4

  Dlaczego nie ma tu wzmianki o Wrocławiu, gdzie ludzie od zawsze mieszkali nad wodą, liderze w kraju pod względem nabrzeży, marin i mostów. We Wrocławiu pełno starych osiedli nad bulwarami oraz nowych realizacji, takich jak Promenady wrocławskie, Marina, Olimpia port czy Angels wings nad Oławą i wiele wiele innych

 • Gość: mt

  Oceniono 4 razy 2

  Atal Marina po prostu super - 5 bloków z tego dwa są zwrócone w stronę kanałku .....krótszymi ścianami. Dojazd do zalewu z 10 km. Może bookmacherzy przyjmą zakłady czy w Atal Marinie będą przycumowane jakiekolwiek łodzie jak na obrazku.

 • Gość: OverLord

  Oceniono 8 razy 2

  Bezedura. Juz od jakiegos czasu wiadomo, ze port praski nie zostanie zagospodarowany. Ale widac caly czas trwa ofensywa celem podbicie cen mieszkan w okolicach pomnika Kosciuszkowcow. Artykul sponsorowany

 • Gość: d

  Oceniono 7 razy 1

  KOPENHAGA to nr. 1 pod tym wzgledem anie Berlin. Widac projesjonalizm redaktorow z GW...pozaj sie Boze

 • Gość: toau

  0

  W warszawie już jest osiedle Marina, tylko niedużo tam wody

 • Gość: GoRestPL

  Oceniono 2 razy -2

  Zapraszam na gorest.pl :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX