Coraz mniej nowych mieszkań

Ustawa deweloperska wprowadziła obowiązek prowadzenia rachunków powierniczych przez deweloperów. Jest to dla nich tak duże utrudnienie, że spada liczba nowo rozpoczynanych budów.
Rachunki powiernicze miały wyeliminować finansowanie inwestycji deweloperskich ze środków wpłaconych przez klientów. Tylko sześć banków oferuje deweloperom prowadzenie takich rachunków. I stawiają tak trudne warunki, że mniejsi deweloperzy nie mogą im sprostać. Od kwietnia 2012 r. (data wejścia w życie ustawy) spada liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. W styczniu 2013 r. rozpoczęto budowę jedynie 4,1 tys. mieszkań - cztery razy mniej niż w kwietniu 2012 r. (dane GUS) - odnotowują analitycy Emmersona, przyznając, że na spadek miały również wpływ czynniki o charakterze sezonowym.

- Konsekwencją zapisów ustawy może być wyeliminowanie z rynku deweloperskiego małych firm. Taka sytuacja może doprowadzić do konsolidacji rynku deweloperskiego - zauważa Jarosław Skoczeń z firmy Emmerson. I dodaje, że z jednej strony oznaczać to będzie większe bezpieczeństwo (realizacją inwestycji zajmować się będą tylko doświadczone i zabezpieczone finansowo spółki), ale z drugiej - każda konsolidacja rynku to mniejsza konkurencja, a w konsekwencji ryzyko wyższych cen dla klienta.

Chcesz kupić nowe mieszkanie? Odwiedź Domiporta.pl

Szukasz domu od dewelopera? Zobacz oferty w naszym serwisie

Więcej o:
Komentarze (1)
Coraz mniej nowych mieszkań
Zaloguj się
  • kingaxo

    0

    Jestem sprzedającą mieszkanie osobie starającej się o kredyt hipoteczny i pragnę zabezpieczyć otrzymanie zapłaty zanim przeniosę własność w umowie ostatecznej. W związku z tym proszę o podpowiedź, które banki oferują wypłatę środków z kredytu hipotecznego na rachunek powierniczy przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX