Kalendarz nieruchomościowy 2013

W marcu sprzedaj, w czerwcu kupuj, w sierpniu poszukaj mieszkania, jeśli chcesz mieszkać na wynajętym. Rynek nieruchomości jest mocno uzależniony od pór roku, wakacji, świąt i przyzwyczajeń Polaków.
Kiedy wystawić mieszkanie na sprzedaż? W jakim miesiącu spodziewać się wysypu ofert mieszkań deweloperskich? A kiedy pamiętać o mieszkaniowych targach? - zajrzyj do nieruchomościowego kalendarza na 2013 rok.

Styczeń

Najsłabszy miesiąc do sprzedaży mieszkań, działek i domów. Na początku roku rynek nieruchomości praktycznie zamiera. Szczególnie narażony na brak zainteresowania jest rynek działek. - Czas, który dla sprzedających jest słaby, może okazać się dobrym momentem dla kupujących. Mniejszy ruch powoduje, że sprzedający doceniają zainteresowanie każdego pojedynczego klienta, są skłonni do negocjacji - mówi Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse. Właściciele działek wiedzą, że kolejny klient może pojawić się dopiero na wiosnę.

Luty

Od połowy lutego rozpoczynają się targi mieszkaniowe. Na imprezach nieruchomościowych powinni pojawić się ci, którzy planują zakup mieszkania. W jednym miejscu można spotkać deweloperów i zapoznać się z ich ofertą mieszkaniową oraz doradców finansowych, którzy wstępnie obliczą zdolność kredytową. To okazja, aby poznać noworoczne ceny oraz specjalnie przygotowane upusty.

Marzec

Z reguły początek ruchu na rynku, choć w minionym 2012 r. to właśnie marzec był miesiącem o wyraźnym wzroście liczby transakcji na rynku wtórnym (11 proc. wszystkich sprzedaży mieszkań) - wynika z danych Metrohouse. Zwiększa się też podaż. Na marzec (a następnie na wrzesień) deweloperzy planują największe upusty.

- Wtedy organizowanych jest większość targów mieszkaniowych, na potrzeby których przygotowywane są specjalne zniżki i gratisy - mówi Marta Ulbrych, pełnomocnik zarządu dewelopera Neocity.

Kwiecień, maj, czerwiec

Poza długimi weekendami w tych trzech miesiącach jest duże zainteresowanie zakupami. Do gry po zimowej przerwie wchodzi rynek deweloperski. - Rozpoczyna się sezon na dni otwarte, bo ciepła pogoda sprzyja zwiedzaniu osiedli. Potencjalni mieszkańcy mogą sprawdzić jak naświetlone jest mieszkanie. Z punktu widzenia dewelopera możliwe jest zorganizowanie np. poczęstunku na świeżym powietrzu w formie grill-baru, czy też zabawy dla dzieci, które w okresie jesienno-zimowym nie mogłyby mieć miejsca - mówi Marta Ulbrych z Neocity.

To też miesiące wytężonej pracy dla doradców kredytowych. Większy ruch u pośredników oznacza częstsze telefony od klientów zainteresowanych wyborem najlepszej opcji kredytowej. - Przed wakacjami widać już rosnące zainteresowanie na rynku wynajmu mieszkań - głównie ze strony studentów, którzy znają już miejsce swoich studiów - dodaje Jańczuk. Jest też dużo zapytań o działki.

Lipiec, Sierpień

Kiedyś miesiące wykorzystywane na wypoczynek - zarówno przez pośredników jak i klientów. - Dziś wolne chwile poświęcamy na poszukiwania zwłaszcza działek rekreacyjnych. Wizyty u znajomych na grillu za miastem owocują pomysłem o zakupie własnego gruntu - uważa analityk Metrohouse. Pod koniec okresu wakacji rozpoczyna się szczyt sezonu na wynajem mieszkań i sezonowy wzrost cen wynajmu.

Wrzesień, październik, listopad

- Przed rozpoczęciem roku akademickiego rynek wynajmu rozgrzany do czerwoności. Jak co roku, zwiększa się też liczba transakcji na rynku mieszkaniowym. Pracowity okres dla deweloperów i pośredników, także z uwagi na targi mieszkaniowe - analizuje Jańczuk. W inwestycjach powracają liczne dni otwarte i jesienne promocje.

Grudzień

Mniej osób rozpoczyna poszukiwania nieruchomości. Więcej jest umów końcowych finalizujących transakcje. W minionym roku grudzień był wyjątkowo dynamiczny, bo kończył się rządowy program dotacji "Rodzina na Swoim". Jaki będzie ostatni miesiąc tego roku? Jeśli wejdzie w życie zapowiadany przez rząd program "Mieszkanie dla młodych", jest szansa na wzrost sprzedaży. - Duży wpływ na to czy jest zainteresowanie ze strony klientów mają promocje przygotowywane przez deweloperów - mówi Marta Ulbrych, dodając, że niezależnie od kalendarza warto dokładnie szukać upustów i. dopłat proponowanych przez deweloperów.

#
Zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości od dewelopera? Wejdź na Domiporta.pl

Sprawdź nasze ogłoszenia sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego

Planujesz budowę domu? Zobacz gotowe projekty

Więcej o: