Hotel Hilton stanie przy Podwalu

Pięciogwiazdkowy hotel Hilton stanie przy Poczcie Głównej. Wybuduje go spółka Wings Properties należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej Star Enterprise Limited, właściciela tysięcy nieruchomości rozsianych po całym świecie. W Polsce zainwestowała już przeszło miliard euro. Teraz celuje we Wrocław.
Miasto rozstrzygnęło wczoraj dawno oczekiwany przetarg na sprzedaż parceli przy ul. Podwale 82-91 (parking między Galerią Dominikańską a Pocztą Główną). Teren przeznaczony był pod budowę luksusowego hotelu. Zgłosiło się czterech oferentów. - Sami potentaci - mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, ogłaszając zwycięzcę.

Wygrała spółka Wings Properties. Za prawie hektarową działkę zapłaciła ponad 35 mln zł (cena wywoławcza wynosiła 10 mln zł). W ciągu trzech lat ma postawić tu pięciogwiazdkowy hotel Hilton.

Grzegorz Roman, dyrektor departamentu architektury i rozwoju urzędu miejskiego: - Hilton to marka, która rodzi prestiż. Dzięki niemu Wrocław wejdzie do ligi wielkich miast.

Hotel zaprojektowało renomowane paryskie biuro Gottesman-Szmelcman Architecture SARL. - To będzie nie tylko hotel, a monument reprezentujący dzisiejszy Wrocław, jego optymizm i dynamikę - mówi Asaf Gottesman, autor koncepcji wrocławskiego Hiltona.

Wings Properties to spółka-córka międzynarodowej grupy kapitałowej Star Enterprise Limited, której udziałowcami są firmy izraelskie, amerykańskie, szwajcarskie i australijskie. Grupa na całym świecie jest właścicielem tysięcy nieruchomości. Hotele, apartamentowce czy galerie handlowe ma w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu, Francji, Grecji, Korei. W Polsce wybudowali bądź są w trakcie budowy w m.in. apartamentowców Angel City i Angel Plaza w Krakowie czy Rezydencji Wilanów i Wilanów One w Warszawie. We Wrocławiu już kupili od miasta parcelę na ul. Menniczej (słynny Spichlerz chcą przearanżować na luksusowy hotel), a od WPO Alby działkę na rogu ul. Traugutta i Walońskiej. Ma tam powstać tysiąc luksusowych apartamentów. - W Polsce zainwestowaliśmy już miliard euro. Teraz chcemy się skupić na Wrocławiu. Dlatego siedzibę firmy mamy właśnie tu, na ul. Wita Stwosza - mówi Izraelczyk Ron Ben Shahar, prezes zarządu Wings Properties. - To, co zdążyliśmy kupić we Wrocławiu, to dopiero początek naszych inwestycji.

We Wrocławiu swoją siedzibę ma już inny potentat rynku nieruchomości - międzynarodowy fundusz inwestycyjny Verity Development, należący do Irańczyka Alego Dadressana. Fundusz od dwóch lat wygrywa prawie wszystkie miejskie przetargi. Jednym z jego udziałowców jest rodzina królewska z Arabii Saudyjskiej.

Marek Kończak, doradca rynku nieruchomości: - Pojawienie się kolejnego tak dużego gracza na wrocławskim rynku nieruchomości zaostrzy rywalizację na miejskich przetargach. Ale dla mieszkańców może okazać się zbawienny. Gdy zacznie budować tak dużo, ile ma w planach, zwiększy się podaż mieszkań w mieście i ceny jeśli nie spadną, to przynajmniej wyhamują.

Hilton Group

Conrad Nicholas Hilton kupił swój pierwszy hotel w Stanach Zjednoczonych tuż po I wojnie światowej. Dziś firma Hilton Group ma ponad 500 hoteli na całym świecie, a jej majątek wyceniany jest na 6 mld dolarów. Dziedziczką fortuny Hiltonów jest m.in. skandalistka Paris Hilton. Ostatnio trafiła do więzienia na trzy dni za jazdę po pijanemu. Do sieci należą hotele Waldorf Astoria, Hampton, Hilton Garden Inn, Doubletree, Homewood Suites, Embassy Suites, Conrad i Hilton.

Wrocławski Hilton do użytku ma zostać oddany w 2010 roku. Będzie miał sześć kondygnacji. Na najwyższych piętrach przewidziano 420 luksusowych pokoi i apartamentów. Na niższych sale konferencyjne, restauracje, powierzchnie usługowe, basen, centrum odnowy biologicznej i centrum fitness znanej amerykańskiej firmy Holmes Place. Parter wypełni ogród, Centrum Mediów Współczesnych (swoiste muzeum sztuki współczesnej) i klub jazzowy Blue Note, wzorowany na legendarnym lokalu w Nowym Jorku. W podziemiach będzie parking na 250 miejsc. Fasada hotelu zostanie wyłożona bardzo plastycznym materiałem Corian. Całość ma kosztować 300 mln zł.