J.W. Construction będzie budować zyski na Wschodzie?

Za dwa, trzy lata chcemy budować za granicą tyle samo mieszkań co w kraju - zapowiedział w rozmowie z ?Gazetą? szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz giełdowej spółki deweloperskiej J.W. Construction Holding Józef Wojciechowski
Firma buduje obecnie łącznie ponad 4,8 tys. mieszkań, m.in. w Warszawie i okolicach oraz w Łodzi, Gdyni i Katowicach. Co skłoniło Wojciechowskiego do zagranicznej ekspansji? Perspektywa zysków. Te i na krajowym rynku są niemałe. Spółka prognozuje, że w tym roku zarobi na czysto 146,5 mln zł, czyli o 11 proc. więcej niż w roku poprzednim (przy przychodach 813 mln zł). Ale to grosze w porównaniu z zyskami, jakie mogą przynieść zagraniczne inwestycje. W ubiegły piątek J.W. Construction kupiła 70 proc. udziałów w rosyjskiej spółce Ośrodek Wypoczynkowy "Ogoniok", która ma przeszło 4,5-hektarową działkę w czarnomorskim kurorcie Soczi. - Chcemy tu zbudować tysiąc apartamentów wakacyjnych dla bogatych Rosjan. Na osiedlu będzie też teren rekreacyjny z basenem - mówi Wojciechowski. Cena? - Moskiewska, czyli równowartość co najmniej 4 tys. dol. za m kw.

Wojciechowski przyznaje, że realny jest zysk na poziomie 150 mln dol.! - Takiego zysku nie dałyby nam wszystkie nasze inwestycje w Polsce - twierdzi. I liczy, że nie będzie to jedyny projekt w Soczi.

J.W. Construction ma już przetarte szlaki w Rosji. W tym roku spółka oddała do użytku swój pierwszy budynek mieszkalny w Kołomnej pod Moskwą (do końca 2012 r. wybuduje tu ok. 1100 mieszkań). Dlaczego nie w stolicy Rosji, gdzie na budowaniu mieszkań można dziś zbić fortunę? - Budujemy tam, gdzie nas chcą - odpowiada krótko Wojciechowski.

Rosyjskie doświadczenia najpewniej zaprocentują na Ukrainie. Wojciechowski nie zamierza pchać się do Kijowa. Uznał, że nieco mniejsze zyski, ale za to pewniejsze, przyniosą mu inwestycje na obrzeżach miasta. - Zatrudniliśmy ukraińską firmę doradczą, która kupi dla nas grunty i załatwi formalności związane z budową. Liczymy, że prawdopodobnie w przyszłym roku rozpoczniemy tu budowę dwóch osiedli po 500-600 mieszkań każde - zdradził nam Wojciechowski.

Prawdopodobnie także w drugiej połowie przyszłego roku J.W. Construction rozpocznie wspólnie z bułgarskim partnerem (Kurortno Stroitelstvo) budowę kilkuset mieszkań w Warnie. Wojciechowski twierdzi, że ma już upatrzoną atrakcyjną działkę nad samym morzem.