Tanie mieszkanie w centrum - czy to się opłaca?

Centralne dzielnice miast stanowią naturalne miejsce dla budowy budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie. Nie dziwi więc fakt, że właśnie w śródmieściach średnie ceny mieszkań są najwyższe.
W niektórych przypadkach ceny mieszkań znajdujących się w ścisłym centrum mogą wywołać zawrót głowy. Najlepszym przykładem jest Warszawa, gdzie w dzielnicy Śródmieście na koniec marca bieżącego roku w ofercie deweloperów znajdowały się apartamenty nawet za ok. 7 mln zł. Podobnie jest w centrum Krakowa, gdzie ceny najdroższych apartamentów mocno przekraczają 6 mln zł, pomimo, że średnia cena tego typu nieruchomości jest tutaj niższa niż w stolicy. Tak drogie mieszkania stanowią oczywiście wyjątek, chociaż przeciętna cena za mkw. w centrum znacznie przewyższa średnią dla pozostałych dzielnic. Na obszarze stołecznego Śródmieścia średnia cena mieszkania z pierwszej ręki w okresie od stycznia do marca bieżącego roku wyniosła 18,0 tys. zł/ mkw., czyli była ponad dwukrotnie wyższa niż dla reszty miasta (8,3 tys. zł/mkw). Na krakowskim Starym Mieście średnia cena mkw wynosiła w I kwartale 2012 r. 10,6 tys. zł w stosunku do 6,9 tys. zł/mkw dla całego miasta.

Jednak nawet w centralnych dzielnicach można znaleźć znacznie tańsze oferty, których ceny zbliżone są do średniej w mieście. Zarówno w warszawskim Śródmieściu, jak i na krakowskim Starym Mieście można kupić lokale, których ceny kształtują się już na poziomie 7 tys. zł/mkw. Dla potencjalnych klientów taka oferta może się wydawać bardzo atrakcyjna, należy się jednak zastanowić, z czego taka cena może wynikać. Przede wszystkim tańsze mieszkania zazwyczaj mają znacznie niższy standard od większości apartamentów, zarówno jeśli chodzi o wykończenie wnętrz jak i całego budynku. Tańsza inwestycja usytuowana na skraju nawet najbardziej prestiżowej i najdroższej dzielnicy może w rzeczywistości oznaczać gorsze położenie. Może być rezultatem większej odległości od głównych deptaków, galerii handlowych i innych atrakcji nawet w porównaniu z innymi rejonami miasta. Warto też zwrócić uwagę na dostępność terenów zielonych, które w centrum są często mocno ograniczone. Niższa cena może wynikać z pewnych wad mieszkania, na przykład z nieciekawego rozkładu, niewystarczającego naświetlenia w ciągu dnia, itp. Mieszkanie w środku miasta nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Problem w tym wypadku może stanowić usytuowanie budynku przy samej ulicy i duży ruch komunikacyjny.

Samo położenie inwestycji w centrum nie oznacza jeszcze dobrej lokalizacji. Przed złożeniem podpisu na umowie kupna warto zastanowić się, czy mieszkanie za podobną cenę w sąsiedniej, mniej prestiżowej okolicy nie będzie jednak lepszym rozwiązaniem.

Zobacz również:

Mieszkania w śródmieściu Warszawy

Mieszkania na Starym Mieście w Krakowie

Więcej o:
Komentarze (1)
Tanie mieszkanie w centrum - czy to się opłaca?
Zaloguj się
  • Jared Letti

    0

    Deweloper Nexity stosuje innowacyjne podejście do sprzedaży mieszkań w Warszawie. Kiedy robią inwestycję w budynek mieszkalny, pierwszym klientom gwarantują dostęp do preferencyjnych stawek. Teraz jest okazja się zapisać na mieszkania na warszawskiej woli, za mniej niż 6000 zł/m2. Dni otwarte specjalnie w tym celu robią, w dniach 12-14 czerwca. Tu odsyłam po info on.fb.me/1cIbhiC.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX