Wizyta w mieszkaniu tylko w asyście

Trwa sezon na zwiedzanie budów. Do nowych mieszań zaglądamy albo w trakcie dni otwartych albo w ramach indywidualnej wizyty. Przed wejściem deweloperzy ubierają klientów w kask i buty ochronne. Czasem wymaga wypełnienia specjalnego oświadczenia.
Mieszkanie na placu budowy

- Na przełomie czerwca i lipca odbędą się dni otwarte na osiedlu Symfonia na warszawskiej Woli - mówi Wojciech Bojar, dyrektor handlowy SABE Investments. - Już teraz możliwe są indywidualne wizyty potencjalnych mieszkańców, ale pod pewnymi warunkami. Zwiedzamy jedno, konkretne mieszkanie, a nie całą budowę i musimy mieć zgodę wykonawcy - tłumaczy. Wszystko dla zachowania bezpieczeństwa zwiedzających. - Nie wyobrażam sobie oprowadzania mieszkańców, gdy na budowie są dźwigi, przeprowadzane są instalacje lub wylewane tynki - mówi Wojciech Bojar. Dziś inwestycja jest już gotowa w 73 proc. To cztery budynki, w których łącznie jest 237 mieszkania. Ceny zaczynają się od 6,5 tys. zł za lokale na parterze. Cała inwestycja zostanie oddana w I kw. 2013r.

Czasem na oglądanie przychodzą całe rodziny. Czy mogą wejść? - Oczywiście, szczególnie w czasie dni otwartych - wówczas inwestycja jest odpowiednio przygotowana, a dla dzieci często są dodatkowe atrakcje - mówi Anna Sitnik zastępca dyrektora ds. sprzedaży z firmy Dolcan. Na indywidualnie umówione spotkania lepiej maluchów nie zabierać. - Nie ma zakazu wejścia z dziećmi jednak wolimy przestrzegać rodziców, że dla najmłodszych może to być trudna wycieczka - dodaje Anna Sitnik.

W kasku i butach ochronnych

Sezon na zwiedzanie rozpoczął się też u innych deweloperów. - Na każdej naszej budowanej inwestycji organizujemy dni otwarte. Podczas tych spotkań klienci mogą wejść do wybranych mieszkań i zobaczyć ich układ, standard wykończenia oraz widok z okna, który jest dla wielu osób równie istotny, jak samo mieszkanie - mówi Radosław Bieliński, ekspert ds. komunikacji i marketingu w Dom Development. Niezależnie od inwestycji i dewelopera, aby wejść na budowę trzeba podporządkować przepisom BHP. - Określają one przebywanie i bezpieczeństwo osób na budowie. Mówią, że na terenie budowy trzeba m.in. nosić kask ochronny oraz obuwie ochronne - zaznacza Radosław Bieliński. Zwiedzanie odbywa się w asyście kierownika budowy lub inżyniera. Część deweloperów idzie nieco dalej w stawianych ograniczeniach. Kilku nie zezwala na przykład na wprowadzanie na teren budowy osób, które nie ukończyły 18 roku życia (takie zasady obowiązują w Bouygues Immobilier Polska, EURO STYL i GANT Development). Z kolei firma Ronson Development przed każdą wizytą wymaga wypełnienia specjalnego oświadczenia, że osoba zapoznała się z zagrożeniami występującymi na budowie - wynika z analizy Home Broker.

- Wejście na plac budowy osób z zewnątrz, które nie przeszły odpowiedniego szkolenia, wymaga zabezpieczenia terenu. Obejmuje ono m.in. montaż barierek na wysokościach, ustawienie zapór, które blokują dostęp do niezabezpieczonych części budowy, uprzątnięcie urządzeń, materiałów budowlanych i innych potencjalnie niebezpiecznych elementów, zabezpieczenie otworów, Np. technologicznych, a także zatrzymanie pracy żurawia i innych maszyn budowlanych - mówi Lidia Fedorczuk, dyrektor biura sprzedaży Apartamentów przy Krasińskiego. Tu też wymagane jest podpisanie oświadczenia. Na budowę wpuszczane tylko osoby pełnoletnie.

Po wizycie łatwiej zaplanować wnętrze

Deweloperzy są skłonni do wpuszczania mieszkańców na budowy, bo wizyta często skłania do kupna. Po pierwszym obejrzeniu lokalu, którym kupujących się zainteresował, zwykle chce je zobaczyć po raz drugi żeby utwierdzić się w swoim przekonaniu, a potem jest jeszcze kolejna wizyta żeby dokładnie wymierzyć, sprawdzić czy wstępnie "umeblować". - O tyle warto zobaczyć jak buduje się mieszkanie, że ułatwia to planowanie jego wykończenia. Nie każdy musi mieć wyobraźnię przestrzenną, która pozwala wyobrazić sobie nieruchomość podstawie planu. Nawet jeśli nasze mieszkanie jeszcze nie istnieje, na budowie można zobaczyć lokal identyczny np. na niższej kondygnacji - mówi Bartosz Turek z Home Broker.

Zasady odwiedzin przyszłych nabywców mieszkań na terenie budowy

Deweloper Możliwość wejścia na teren budowy przed ukończeniem Na jakim etapie budowy jest to możliwe Dodatkowe wymagania, aby klient został wpuszczony na teren budowy*
ACTIVA tak każdym czasami jest to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa
ART-BUD tak n/p zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i BHP
Belveder tak każdym obecność osoby kompetentnej / przepisy BHP
Bouygues Immobilier Polska tak od: stan surowy zamknięty przepisy BHP / zakaz wprowadzania dzieci
EURO STYL tak od: stan surowy otwarty z pracownikiem biura sprzedaży / zakaz wprowadzania dzieci
GANT tak od: stan surowy zamknięty obecność osoby wyznaczonej przez kierownika budowy i przedstawiciela dewelopera / przepisy BHP / zakaz wprowadzania dzieci / brak ciężkiego sprzętu
Grupa Inwestycyjna BEL tak n/p wejście z Inspektorem Nadzoru lub z osobą wyznaczoną
J.W. Construction tak od: stan surowy zamknięty przepisy BHP / brak ciężkiego sprzętu
Layetana Developments tak n/p konkretnie wybrane mieszkanie
Marti Solanes Development tak od: stan surowy zamknięty brak ciężkiego sprzętu / zasady BHP
PBG Erigo tak od: stan surowy otwarty przepisy BHP / krótkie szkolenie ze strony kierownika budowy
P.B. EKO nie n/d dopiero na etapie przeglądów przed odbiorowych
ROBYG tak w fazie końcowej budowy inwestycji budynek musi spełniać przepisy BHP
Ronson tak od: 50% realizacji inwestycji przepisy BHP / specjalne oświadczenie
Warsaw Trust Development tak od: stan surowy otwarty przepisy BHP / w obecności kierownika budowy i inspektora
Wawel Service tak od: stan surowy zamknięty w towarzystwie pracownika firmy i kierownika budowy / zasady BHP
Virke tak n/p przepisy BHP / w towarzystwie pracownika firmy lub kierownika budowy
Źródło: Deweloperzy, opracowanie: Home Broker

Zobacz oferty nowych mieszkań o powierzchni do 80 mkw. na Domiporta.pl