Wynajem w kwietniu: w Krakowie drożej, we Wrocławiu taniej.

W kwietniu średnie stawki najmu mieszkań wzrosły w Krakowie, za to nieznacznie obniżyły się we Wrocławiu. W Warszawie przeciętna cena najmu pozostała praktycznie bez zmian.
Poniżej przedstawiono informacje dotyczące transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zawartych w kwietniu bieżącego roku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A.

Charakterystyka transakcji najmu w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Kwiecień 2012 r.

Miasto Średnia powierzchnia (mkw.) Średnia liczba pokoi Najpopularniejsza dzielnica Średnia stawka ofertowa (zł/mkw.) Średnia stawka transakcyjna (zł/mkw.) Średnia różnica pomiędzy stawką ofertową a transakcyjną
Warszawa 60,3 2,5 Mokotów 39,6 37,8 -4,4%
Kraków 59,9 2,3 Podgórze 31,5 30,2 -4,5%
Wrocław 54,3 2,3 Fabryczna 31,2 28,6 -8,5%
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A na podst. danych zgromadzonych w firmie Emmerson S.A

W ubiegłym miesiącu największy poziom średniej obniżki stawek najmu, wynoszący 8,5% odnotowano we Wrocławiu. Do zejścia z ceny najtrudniej było za to przekonać właścicieli stołecznych mieszkań. W Warszawie wynajmujący schodzili z ceny średnio o 4,4 zł na każde 100 zł czynszu.

Bezwzględny poziom stawek czynszu najwyższy był już standardowo właśnie w stolicy, gdzie płacono średnio 37,8 zł/mkw. Kraków prześcignął w kwietniu Wrocław pod względem cen najmu - w tym pierwszym mieście za mkw. powierzchni wynajmowanego mieszkania trzeba było zapłacić przeciętnie 30,2 zł, w stolicy Dolnego Śląska było to 28,6 zł.

W kwietniu w Warszawie i Wrocławiu obniżyła się również średnia powierzchnia wynajmowanych lokali mieszkalnych. Z kolei w Krakowie uległa ona zwiększeniu. Wśród najpopularniejszych dzielnic Warszawy już drugi miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu znajdował się Mokotów. Warto jednak dodać, że sporą popularnością wśród najemców cieszą się również takie rejony stolicy, jak Wola i Ochota oraz w nieco mniejszym stopniu Wilanów. Poza tym na brak chętnych nie mogą także narzekać właściciele wynajmujący swoje mieszkania w Śródmieściu. W Krakowie w kwietniu najwięcej mieszkań znalazło wynajmujących na Podgórzu. We Wrocławiu od dłuższego czasu najpopularniejsze były Krzyki, jednak w kwiecień przyniósł zmianę - w minionym miesiącu palmę pierwszeństwa dzierżyła już Fabryczna.

Zobacz oferty mieszkań na wynajem na Domiporta.pl