Dziecko albo mieszkanie

Polacy muszą wybierać! Osoby planujące potomstwo zdają sobie sprawę, że rodzicielstwo wiąże się z licznymi wyrzeczeniami. Jedną z kwestii, jaką muszą rozważyć przyszli rodzice są konsekwencje finansowe.
Decyzja o posiadaniu dzieci oznacza nie tylko zmianę dotychczasowego stylu życia, rezygnację z wolnego czasu i sporą dozę dodatkowego stresu. Planując rodzinę trzeba brać pod uwagę także koszty z jakimi związane jest posiadanie potomstwa. Zgodnie z obliczeniami przedstawionymi przez Centrum im. Adama Smitha wydatki jakie w naszym kraju muszą ponieść rodzice na wychowanie jednego dziecka (do osiągnięcia przez nie 20 roku życia) to aż 176 tys. zł. W przypadku dwojga dzieci, kwota ta wzrasta do poziomu 317 tys. zł. Takie sumy pozwalają na zakup nowego mieszkania w większości polskich miast. Niestety spora grupa młodych małżeństw w naszym kraju musi dzisiaj wybierać między mieszkaniem a dzieckiem. Wydaje się, że obecnie to właśnie kwestie finansowe, a nie światopoglądowe są główną przyczyną, dla których współczynnik dzietności w Polsce należy do najniższych na świecie.

Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające ile mkw. mieszkania z rynku pierwotnego w poszczególnych miastach, można by kupić za kwotę odpowiadającą kosztom wychowania jednego oraz dwójki dzieci według cen na koniec I kwartału 2012 r.Miasto Średnia cena mieszkania (tys. zł/mkw.)* Liczba mkw. mieszkania równa kosztom wychowania jednego dziecka Liczba mkw. mieszkania równa kosztom wychowania dwojga dzieci
Warszawa 8,3 21,1 38,0
Kraków 6,9 25,4 45,8
Łódź 5,0 35,0 63,1
Wrocław 6,3 27,7 50,0
Poznań 6,6 26,9 48,4
Gdańsk 6,2 28,4 51,1
Katowice 5,4 32,8 59,1
*Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego pochodzą z raportów "Pierwotny rynek mieszkaniowy. I kwartał 2012 r." Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Za kwotę 176 tys. zł można by kupić mieszkanie deweloperskie o powierzchni 35 mkw. w Łodzi oraz prawie 33 mkw. w Katowicach. Z kolei koszt wychowania dwójki dzieci odpowiada wartości nowego lokalu mieszkalnego o powierzchni 38 mkw. i blisko 46 mkw. odpowiednio w Warszawie i Krakowie. W Poznaniu 317 tys. zł to równowartość ponad 48 mkw., a we Wrocławiu 50 mkw. nowego M.

Warto jednak dodać, że na posiadanie dzieci można również spojrzeć z punktu widzenia inwestycji, gdyż to one zapewniają opiekę i wspierają finansowo rodziców na starość. Nie wspominając już o tym, że posiadanie potomstwa niesie ze sobą zalety, których nie da się w żaden sposób zmierzyć.

Zobacz oferty trzypokojowych mieszkań na Domiporta.pl