Wielki deweloper wchodzi do Portu Praskiego

Właściciel 38 hektarów Portu Praskiego, w którym mają powstać apartamentowce, dzielnica biurowa oraz wieżowce, podpisał umowę z firmą Polnord - deweloperem, który ma doświadczenie w zagospodarowywaniu ogromnych terenów. Należy do niego 169 hektarów, na których powstaje Miasteczko Wilanów.
Polnord ma być partnerem Elektrimu przy realizacji jednej z części Portu Praskiego - dzielnicy mieszkaniowej pomiędzy ulicami Okrzei, Sierakowskiego, Zamoyskiego oraz Wrzesińską. Mają tam powstać budynki o łącznej powierzchni 40 tys. m kw. Koszt inwestycji szacowany jest na 320 mln zł.

Elektrim, który jest właścicielem terenu, wybrał Polnord jako partnera do współpracy ze względu na doświadczenie deweloperskie tej firmy. Również potencjał, kompetencje i umiejętności sprzedażowe spółki będą wykorzystane przy realizacji wspólnej inwestycji. - Podpisanie porozumienia pozwala zagospodarować potencjał i know-how zgromadzony w Polnordzie. To dla nas druga - po Miasteczku Wilanów - tak kompleksowa inwestycja. Port Praski ma unikalne położenie. Ten projekt pozwoli odwrócić fragment Warszawy w stronę Wisły. Na Zachodzie tzw. dzielnice waterfront są najbardziej atrakcyjnymi i poszukiwanymi miejscami do życia - mówi prezes Polnordu Bartosz Puzdrowski.

Według koncepcji przedstawionej przez Elektrim w ubiegłym roku, Port Praski ma składać się z czterech części. Przy stacji metra Stadion Narodowy powstanie biurowe city z czterema wieżowcami, z których najwyższy ma mieć 160 m. To stąd rozpościerać się będzie panorama na Stare Miasto, lewobrzeżną Warszawę i Wisłę. Druga wyróżniająca nową dzielnicę część to doki. Wzdłuż betonowych nabrzeży basenów portowych powstaną kilkukondygnacyjne budynki mieszkalne z usługami w parterach i na pierwszej kondygnacji. Bardziej luksusowe mieszkania sprzedawane będą wraz z miejscem do cumowania łodzi w marinie, w której znajdzie się też miejsce dla przystanku tramwaju wodnego. Żegluga ma być możliwa dzięki bramie przeciwpowodziowej i śluzie zbudowanej przy wejściu do Portu. Ratusz zamówił już jej projekt.

Kolejna część przyszłego portu roboczo nazywana jest Parkiem Mediów. To tereny rekreacyjne z boiskami, galerią sztuki na świeżym powietrzu. Powstaną najbliżej Wisły, tam gdzie dziś znajduje się nieuregulowana odnoga portu. Ma być zielono i nowocześnie.

Czwarta część to właśnie nowa dzielnica w rejonie ul. Okrzei, gdzie inwestować ma Polnord.

Więcej o: