Kup gotowe i zamieszkaj od zaraz

Kupując nowe mieszkanie często trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy na odbiór kluczy. To kłopotliwe, bo rosną wydatki -. wciąż trzeba płacić za wynajem i jednocześnie rozpocząć spłatę kredytu. Warto rozejrzeć się za inwestycjami w końcowej fazie realizacji. Tym bardziej, że taka sytuacja ma jeszcze inne zalety.
Marzący o własnym mieszkaniu wertują dziesiątki prospektów, wizualizacji i oglądają makiety na targach. Nie zastąpi to jednak wizyty na budowie i obejrzenia upatrzonego mieszkania. Daje to możliwość przejrzenia się temu, co chcemy potencjalnie kupić. Dlatego decydując się na zakup mieszkania warto przeanalizować dostępną na rynku ofertę, bo istnieje szansa, że nasze wymarzone mieszanie będzie dostępne niemalże od ręki.

Dlaczego warto kupić gotowe?

Prócz szansy na szybką przeprowadzkę pojawia się możliwość obejrzenia mieszkania w realu. Decydując się na kupno tylko na podstawie prospektów i wizualizacji, w pewnym sensie kupujemy kota w worku. W inwestycji w końcowej fazie realizacji lokal można obejrzeć od środka, przyjrzeć się widokowi z okien, sprawdzić nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń, ocenić ewentualny hałas.

Obejrzenie gotowego mieszkania unaoczni nam również jakie zmiany możemy wprowadzić w realizowanym projekcie. Często bowiem zdarza się, że brakuje punktów elektrycznych w kuchni albo podłączenia w łazience znajdują się w nienajlepszych miejscach. W takiej sytuacji można uzgodnić z deweloperem zmiany, nim mieszkanie zostanie ostatecznie doprowadzone do stanu w jakim jest opisane w ofercie.

Czemu gotowe wciąż są wolne?

Na rynku nieruchomości przyjęło się, że mieszkania sprzedawane są jeszcze na etapie dziury w ziemi, potem przez cały czas trwania inwestycji, aż do momentu oddania obiektu. W tej sytuacji liczba lokali systematycznie maleje. Czasami wolne mieszkania są efektem nadpodaży lokali w danej lokalizacji, jednak w przypadku dużych kompleksów mieszkaniowych ma to również związek z tzw. powtarzalnością mieszkań

- Planując inwestycję, przygotowujemy ofertę, w której znajdzie się jak najwięcej mieszkań z segmentu cieszącego się największym zainteresowaniem. To właśnie tzw. mieszkania powtarzalne - lokale jedno- lub dwupokojowe, o zbliżonych metrażach, najczęściej do 50 mkw. - mówi Daria Miszczyk z UWI Inwestycje - Dzięki dużej ilości takich mieszkań klienci mają możliwość wyboru spośród kilku bardzo podobnych lokali na różnych kondygnacjach . Tak jest właśnie w przypadku Malty Nowej - dodaje .

Często więc liczba wolnych mieszkań wynika z bardzo szerokiej oferty w danej okolicy, nie zaś z braku zainteresowania nieruchomością.

Innym, negatywnym przykładem, są pustostany, które pojawiają się z powodu nietrafionej przez dewelopera lokalizacji inwestycji albo błędnych założeń przyjętych na etapie projektowania. Tym ofertom należy przyglądać się bardzo uważnie, a ostrożność w podejmowaniu decyzji o wyborze powinna wzrastać wraz z każdą kolejną akcją promocyjną organizowaną przez jej inwestora.