Mieszkanie od zewnątrz

Lokalizacja jest jednym z ważniejszych czynników, wpływających na decyzję o zakupie mieszkania. Z nowym adresem wiążą się możliwości, szanse, a także zagrożenia, od których zależy faktyczny komfort życia domowników.
Daleko od szosy?

Wiele osób ceni sobie ciszę, spokój, kontakt z przyrodą oraz przestrzeń, która pozwala wypocząć na powietrzu, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Powstające licznie na obrzeżach miast nowe osiedla przyciągają więc od lat kolejne rzesze lokatorów, mających do dyspozycji budynek, usytuowany w specjalnie zaaranżowanej okolicy. Tereny zielone, place zabaw dla dzieci czy oddzielenie od ruchliwych ulic to argumenty, które mają przyciągać szczególnie młode małżeństwa. Sporym magnesem są też bardzo często stosunkowo niskie ceny za m2. Decydując się na jedną z "podmiejskich" ofert, warto sprawdzić, czy plan zagospodarowania otoczenia na najbliższe lata nie przewiduje wokół poważnych inwestycji, mogących całkowicie zmienić jego charakter. Niezwykle istotnym czynnikiem jest też infrastruktura, dostosowana do potrzeb mieszkańców. Powinni oni mieć dostęp do podstawowych usług na miejscu oraz możliwie wygodny dojazd do miasta. To w nim kumulują się takie elementy, jak: praca, rozrywka, kultura, sport, handel.

Jestem z miasta

Nieruchomości bliżej centrum w dalszym ciągu cieszą się sporą popularnością. Niestety miejsca dla nich nie przybywa. Projekty nowych gmachów, wkomponowywanych w gęstą zabudowę, powinny mimo wszystko uwzględniać przestrzeń niezbędną dla wygody mieszkańców

- Inwestycja w centrum dużego miasta to atrakcyjny kąsek dla przyszłych lokatorów, a jednocześnie poważne wyzwanie dla dewelopera - podkreśla Witold Sadowski, z firmy Deka Inwestycje, realizującej we Wrocławiu Aparthotel Invite - O standardzie mieszkania czy apartamentu świadczą bowiem również liczne wyznaczniki, występujące w jego najbliższym otoczeniu. Niektóre są dziś już standardem, za innymi musimy się rozglądać. Na co warto zwrócić uwagę za drzwiami upatrzonego w wielkomiejskim krajobrazie lokalu?

Przestrzeń, cisza, bezpieczeństwo

Decydując się na mieszkanie usytuowane w centrum, trzeba liczyć się z ograniczoną ilością miejsca wokół. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy projekt budynku uwzględnia wygospodarowanie dostępnej powierzchni na deptak czy choćby pas zieleni. W obecnych warunkach niezwykle istotne jest też zadbanie o parkingi. Jak wynika z raportu Home Broker, w 64 zbadanych inwestycjach na jeden lokal przypada średnio 1,1 miejsca postojowego. Rosnąca liczba samochodów powoduje, że w nowoczesnych obiektach znaczna ich część jest zaparkowana w garażach podziemnych. Wzmożony ruch uliczny to także argument, by deweloper przewidział usytuowanie przynajmniej części pomieszczeń z dala od hałasu.

- W przypadku wielofunkcyjnych kompleksów, prostym sposobem zapewnienia lokatorom spokoju jest odseparowanie strefy mieszkalnej od ulicy częścią komercyjną - wskazuje Witold Sadowski z Deka Inwestycje.

Dopełnieniem komfortu będzie gwarancja poczucia bezpieczeństwa poprzez system monitoringu. W prestiżowych inwestycjach dodatkowe udogodnienie stanowi natomiast recepcja, której obsługa ma pieczę nad budynkiem przez całą dobę. Osoby lokujące kapitał w atrakcyjną lokalizację w centrum oczekują, że obok rozbudowanej infrastruktury czy dostępu do zaplecza handlowo-usługowego, otrzymają wygodne i bezpieczne miejsce do życia. Wybór oferty uwzględniającej różnorodne potrzeby może ponadto w przyszłości przynieść konkretne zyski w przypadku decyzji o sprzedaży lub wynajęciu swojego "M".