W dzień pośrednika darmowe porady

Już po raz trzeci polscy pośrednicy w obrocie nieruchomościami będą 30 marca obchodzić swoje święto. W tym dniu pośrednicy zrzeszeni w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości oferują konsultacje dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są fachową wiedzą z zakresu obrotu nieruchomościami.
W Polsce pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to zawód młody. W krajach o wykształconym rynku nieruchomości to zawód szanowany, cieszący się wysokim prestiżem, gdzie pośrednicy zwani również brokerami są elitą w zawodzie "sprzedawcy", bo dokonują transakcji o wysokiej wartości. Wbrew pozorom to nie jest łatwy zawód, choć kusi szybkimi i wysokimi zarobkami szczególnie w warunkach ożywionej koniunktury.

Tak naprawdę pośrednik sprawdza się wtedy, gdy liczba transakcji maleje, ceny nieruchomości spadają i coraz trudniej sprzedającemu znaleźć nabywcę na nieruchomość, którą dysponuje. W co, zaczynając zawód, inwestuje pośrednik? Wbrew pozorom - nie w nieruchomości - lecz w wiedzę o nich i o rynku. Ta bowiem pozwala przeżyć w najbardziej trudnych sytuacjach. Wiedza niezbędna pośrednikowi jest bowiem interdyscyplinarna. Obejmuje zarówno wiadomości z zakresu kodeksu cywilnego, rodzinnego, z ustawy o planowaniu przestrzennym, prawa budowlanego, ale i wiedzę ekonomiczna, finansową, czy dotycząca ochrony danych osobowych. Pośrednik musi orientować się z przepisach z co najmniej kilkunastu ustaw.

Szkolenia, spotkania, kongresy środowiskowe dostarczają mu nie tylko kontaktów, ale pozwalają wymieniać informacje, poszerzać wiedzę o różnych przypadkach na rynku nieruchomości. Nierzetelni lub niedouczeni pośrednicy nie są bezkarni - grozi im odpowiedzialność zawodowa z utratą prawa do wykonywania zawodu włącznie. A osoba, która na skutek działalności pośrednika poniosła szkodę, ma prawo domagać się odszkodowania z jego polisy OC.

Dobry pośrednik to zarazem powiernik najbardziej poufnych danych swojego klienta: finansowych, rodzinnych, a nieraz i zdrowotnych. Sprzedajemy mieszkanie i kupujemy dwa, bo się rozwodzimy, obliczamy wstępnie z pośrednikiem zdolność kredytową - ujawniamy więc swoje dochody, przynosimy zaświadczenia o zapłaconych podatkach - informując tym samym, że prowadzimy firmę, szukamy mieszkania z dobrym podjazdem dla wózka dla osoby niepełnosprawnej. Te informacje powierzamy pośrednikowi, a więc powinien być on osobą dyskretną i godną zaufania.

W dzień swojego święta pośrednicy w obrocie nieruchomościami oferują bezpłatne konsultacje. Wykaz biur nieruchomości, które będą prowadzić dzień otwarty na stronie www.pfrn.pl?

Serdecznie zapraszamy Państwa do skorzystania z okazji i zapytania profesjonalistów w sprawach związanych z rynkiem nieruchomości.