Jedna spółdzielnia, a różne opłaty

Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania w spółdzielni, sprawdź, czy nie opłaca ci się zostać jej członkiem ze względu na wysokość czekających cię opłat.
Członkostwo w spółdzielni nie jest obowiązkowe. A ponieważ wiąże się z całkiem sporym wydatkiem, część mieszkańców z niego rezygnuje. Analitycy Home Broker Bartosz Turek i Robert Latuszek przyznają, że wpisowe i udział w spółdzielni są mocno zróżnicowane - łącznie od 150 zł do nawet przeszło 3,1 tys. zł. Przeciętnie jest to jednak niecałe 780 zł. Najwięcej w Warszawie - średnio 1070 zł, a najmniej w Poznaniu - 510 zł. Jednak nie całą tę kwotę można uznać za straconą. Opłatę za udział w spółdzielni można bowiem odzyskać, sprzedając spółdzielcze mieszkanie. Według Home Broker ta zwrotna część stanowi przeważnie większą część opłaty. Przeciętnie jest to przeszło 500 zł. Najwięcej w Warszawie - niecałe 720 zł, a najmniej w Poznaniu - blisko 320 zł.

Ale czy warto "pożyczyć" spółdzielni te pieniądze? Analitycy twierdzą, że w trzech czwartych przypadków jest to opłacalne, bo w zamian członek jest obciążany mniejszymi opłatami. Bartosz Turek i Robert Latuszek zwracają też uwagę, że członkowie spółdzielni mają prawo do czynnego uczestnictwa w jej walnych zgromadzeniach, czyli mogą np. wybierać władze spółdzielni, a także znaleźć się w ich składzie.

Ale wróćmy do opłat. Home Broker podaje, że koszt utrzymania metra przeciętnego mieszkania w dużym mieście wynosi w Polsce blisko 6,9 zł miesięcznie. Z najwyższymi kosztami muszą się liczyć mieszkańcy Warszawy, którzy za utrzymanie metra mieszkania zapłacą średnio 8,6 zł miesięcznie. W znacznie lepszej sytuacji są mieszkańcy Krakowa i Gdyni. Muszą oni zarezerwować przeciętnie mniej niż 6,2 zł na utrzymanie jednego metra. Wstępując w poczet członków spółdzielni, można nieco ulżyć swojemu budżetowi domowemu. W trzech na cztery przebadanych przez tę firmę spółdzielniach członkowie płacą bowiem niższe opłaty eksploatacyjne. Jak duża jest ta korzyść, zależy od tego, czy spółdzielnia ma w swoich zasobach nieruchomości mogące generować dochód. Szczególnie chodzi tu o lokale użytkowe wynajmowane pod różnego rodzaju działalność gospodarczą.

Z ankiety przeprowadzonej przez Home Broker w spółdzielniach mieszkaniowych z Krakowa, Poznania, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia wynika, że w przypadku przeciętnego mieszkania dwupokojowego o powierzchni 50 m kw. można zyskać na członkostwie ok. 520 zł rocznie. Na najmniejszą obniżkę comiesięcznego czynszu mogą liczyć mieszkańcy stolicy województwa małopolskiego. Przeciętnie nie przekroczy ona 180 zł rocznie w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. Na znacznie więcej mogą liczyć mieszkańcy Warszawy. W ich przypadku obniżka czynszu może przekroczyć przeciętnie 800 zł rocznie. Oznacza to, że koszty związane z uzyskaniem członkostwa zwrócą się w ciągu zaledwie półtora roku.

Koszty i profity z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej

. łączna koszt członkostwa sam udział obniżka opłat eksploatacyjnych
Kraków 736 zł 455 zł 0,29 zł
Poznań 512 zł 319 zł 0,79 zł
Trójmiasto 757 zł 494 zł 0,77 zł
Warszawa 1 073 zł 718 zł 1,34 zł
Wrocław 560 zł 311 zł 0,42 zł
Źródło: Home Broker

Sprawdź ogłoszenia:

Mieszkania na sprzedaż