Cicho-sza! Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?

Żeby nie słyszeć kłótni u sąsiadów i tupania nad głową. Albo z drugiej strony - żeby rodzinie za ścianą nie przeszkadzało granie na skrzypcach albo nasze kino domowe, na którym nocą oglądamy filmy sensacyjne. Najtrudniej w bloku przyzwyczaić się do hałasu, dlatego wiele osób zanim się przeprowadzi myśli o wyciszeniu mieszkania, inni - decydują się na to prędzej, czy później.
Choć wydatek nie jest to mały i trzeba liczyć się z ograniczeniem metrażu, chętnych na taką inwestycję przybywa. - Mamy bardzo wiele telefonów, głównie od osób prywatnych. Barierą jest jednak bardzo często cena - mówi Ireneusz Mądrzycki, właściciel firmy Neoprim, zajmującej się wyciszeniem pomieszczeń. Koszt wyciszenia to 190 zł za m. kw. Dla jednych to wysoka, dla innych niska cena za spokój we własnych czterech ścianach.

Wytłumienie, wyciszenie czy wygłuszenie?

Wiele osób spiera się o terminologię. Kiedy musimy wytłumić pokój, a kiedy wygłuszyć? - Pierwsze jest określeniem technicznym tzn. tłumienie czyli pochłanianie dźwięków. Mniej lub bardziej, w zależności od ich wysokości. Natomiast wyciszenie to określenie subiektywne. W dobrze wytłumionym pokoju jest cicho, nic nie zakłóca naszej rozmowy, bo pokój jest wyciszony. Jeżeli jednak chodzi o dźwięki przedostające się z zewnątrz lub na zewnątrz, czyli pomiędzy dwoma pomieszczeniami, to właściwszym określeniem będzie wygłuszenie. Nie słyszymy sąsiada z za ściany, bo mamy dobrze wygłuszony pokój. Najczęściej dobre wytłumienie pokoju sprzyja dobremu wygłuszeniu - tłumaczy Ireneusz Mądrzycki. O tym, jak wiele osób mierzy się z problemem odizolowania się od dźwięków z sąsiednich mieszkań świadczą fora internetowe pękające w szwach od pytań i porad. - Znacie jakieś tanie i skuteczne sposoby na wyciszenie pokoju w akademiku tak, żeby nie słyszeć sąsiadów? Słyszę dosłownie każdą rozmowę i nie wiem, czy jest jakaś szansa, żeby było ciszej? Jestem zdesperowana, na dodatek nie mam dość wytłaczanek po jajkach, żeby obłożyć nimi pokój - pisze na jednym z nich forumowiczka Stasia. Wytłaczanki to może najlepszy sposób nie jest, na pewno mało estetyczny, ale rozwiązań jest przynajmniej kilka.

"Miękki" pokój

To chyba jeden z najtańszych sposobów i przy okazji od razu wybieramy dowolną dekorację pomieszczenia. Im więcej w pokoju materiałów miękkich - zasłon, firanek, dywanów albo wykładzin dywanowych, a nawet ozdobnych poduszek, tym bardziej będzie on wytłumiony, wyciszony. Sąsiad nas, jak i my sąsiada będziemy słabiej słyszeć. Wśród sprawdzonych sposobów są także kasetony styropianowe na suficie (ale one już dawno wyszły z mody), różnego rodzaju tapety na ścianach i suficie. Ale działa to niestety tylko w przypadku, kiedy poziom niechcianego hałasu jest bardzo niski. Jeżeli od sąsiada dzieli nas cienka ścianka, to nic z tych rzeczy nie pomoże w 100 proc. Potrzebna jest solidna izolacja akustyczna.

Domowe ekrany akustyczne

Stelaż, płyty gips-karton i wypełnienie z wełny mineralnej. To najczęściej stosowany sposób na wyciszenie mieszkania. Taki "ekran akustyczny" odbiera część dźwięków, które przedostają się przez ścianę. Niestety, minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim zabranie powierzchni. Wełna mineralna powinna mieć grubość od 5 do 10 cm, a więc kilkanaście centymetrów z pokoju nam ujmie. Nie warto iść jednak na skróty. - Najgorsze rozwiązanie to obłożenie ścian płytami gips-karton poprzez ich przyklejenie. W ten sposób tylko pogorszymy izolacyjność naszej ścianki. Teoretycznie najlepsza konstrukcja izolacji akustycznej, to połączenie wełny mineralnej z płytą ołowianą. Wysoko skuteczna choć bardzo niepraktyczna. W naszej technologii ścianki wielowarstwowej używamy materiałów o różnych gęstościach wełny mineralnej, płyt twardych i miękkich oraz uszczelniaczy. Możemy budować skuteczne ścianki akustyczne już od 5 cm grubości, najczęściej jednak stosujemy 7 lub 11 cm. To wystarcza, aby sąsiedzkie odgłosy nie budziły w nas dyskomfortu - mówi Ireneusz Mądrzycki. Płyta ołowiana zapewnia wytłumienie na bardzo wysokim poziomie, ale niestety jest bardzo ciężka i droga, stąd bardzo rzadko stosowana. Sama grubość ścianki to dopiero połowa sukcesu. Druga połowa - prawidłowy montaż. Zanim przymocujemy stelaż do ściany, trzeba pamiętać o folii akustycznej.

Mata na ścianę i na podłogę

Wzrost zainteresowania wyciszaniem mieszkania sprawia, że na rynku pojawiają się nowe sposoby. Maty akustyczne można już kłaść nie tylko na podłogę - pod parkiety, panele, wykładziny czy płytki ceramiczne, ale także na ścianę. Na rynku są dostępne maty dekoracyjne np. Akudekor. W środku mata tłumiąca, z zewnątrz dekoracyjna skóra pwc w różnych kolorach. Inwestycja niestety jest dość kosztowna. Za metr kw. takiego panelu akustycznego przeznaczonego do powierzchni mieszkalnych, w zależności od grubości trzeba zapłacić od 160 do 200 zł. Izolować od hałasu może także korek (ok. 60 zł za m. kw.) - można go zastosować jako podkład pod panele albo na ścianę. W ten sposób można wyciszyć pokój dziecięcy, który sąsiaduje np. z kuchnią sąsiadów. Wystarczy nakleić szczelnie na całej powierzchni płyty z korka technicznego o grubości 1 cm, a później pomalować farbą na dowolny kolor.

Kup ciche mieszkanie:

Oferty sprzedaży mieszkań z wyciszeniemKomentarze (5)
Cicho-sza! Jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?
Zaloguj się
 • Franek Dio

  Oceniono 6 razy -6

  Generalnie dobry artykul. Ja kupuje dobre produkty wygłuszające i wyciszające np. piramidki akustyczne płyty sempatap na stronie mastem.pl - potrafią też fachowo doradzić

 • disable5

  Oceniono 6 razy -6

  Witam,
  Noszę się z zamiarem zakupienia tego projektu domu:

  www.kbprojekt.pl/550/okszow-2
  Jak widać, ma on garaż wbudowany w podstawową bryłę budynku. Jakimi materiałami najlepiej zminimalizować odgłosy i drgania wynikające z jego użytkowania? Czy jest możliwe osiągniecie takiego stopnia wygłuszenia, żeby wjeżdżający samochód np. nie budził w nocy?

 • Franek Dio

  Oceniono 7 razy -7

  /www(kropka)mastem(kropka)pl Generalnie tutaj idzie kuppic dobre materiały wygłuszające

 • pabloamer83

  Oceniono 15 razy -11

  Hmm... A nie lepiej wygłuszyć ściany za pomocą ustrojów akustycznych? Na www.mega-acoustic.pl/sklep-online jest szeroki wybór pianek, paneli, gąbek oraz mat akustycznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX