Babcine sposoby na zabrudzenia

O utrzymaniu domu w należytym porządku można napisać książkę. Niejeden poradnik już zresztą na ten temat powstał. Dzisiaj w sklepach kupimy właściwie wszystko do walki z zabrudzeniami, zaciekami i tłustymi plamami. Jednak nasze babcie radziły sobie bez detergentów.
Bo zamiast środków wszelkiej maści i rodzaju - do podłóg drewnianych, paneli i płytek ceramicznych, do wanny, kuchenki, do usuwania kamienia i tłuszczu, wystarczy mieć w domu ocet, sodę oczyszczoną , sól, proszek do pieczenia, cytrynę czy popiół. Dzięki nim poradzimy sobie z brudną łazienką, nieprzyjemnymi zapachami. Wybielimy, odtłuścimy i zdezynfekujemy. Kilka magicznych sztuczek sprawdzi się szczególnie w sytuacjach kryzysowych, kiedy zabraknie odpowiedniego detergentu. A przy tym nie nadszarpniemy domowego budżetu i oszczędzimy trochę środowisko.

Lśniące baterie w kuchni i łazience

Potraktowanie baterii chemikaliami może niestety doprowadzić do ich zniszczenia - mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy i zacieki. Nowe baterie najlepiej po prostu umyć wodą i wytrzeć dokładnie suchą szmatką. Walcząc z większymi zabrudzeniami, warto uzbroić się w ocet albo popiół i przetrzeć baterię nasączoną szmatką. Z rdzą poradzi sobie amoniak. Na bateriach mogą też zrobić się plamy z wody, dlatego zawsze trzeba je wycierać do sucha. Jeśli zdarzyło się o tym zapomnieć z takimi plamami poradzi sobie mąka pszenna. Posypujemy i wycieramy suchą ściereczką.

Lustereczko, powiedz przecie

Plamy z pasty, krople wyschniętej wody, odbite palce. A do tego wyczyszczenie lustra na błysk to często długa i żmuda praca. Żeby nie powstawały smugi szmatkę czy ręcznik papierowy lepiej zamienić na starą gazetę. (Dobrze mieć w zapasie jeden stary dziennik i najlepiej wybierać strony czarno-białe, bez kolorowych zdjęć). Papier gazetowy doskonale sprawdza się także do mycia okien. Z plamami z pasty do zębów czy pianki do golenia poradzi sobie roztwór wody z octem (w proporcjach 1:1). Jeśli to nie pomaga można potraktować plamy przekrojonym na pół ziemniakiem. A przetarcie lustra szmatką nasączoną w glicerynie spowoduje, że podczas gorących kąpieli na powierzchni lustra nie będzie skraplała się woda.

Ocet do zadań specjalnych

Niezastąpiony i uniwersalny pomocnik każdej pani domu. Mieszanka z wody i octu poradzi sobie z osadem w kabinach prysznicowych. Wystarczy spryskać kabinę takim własnoręcznie przygotowanym specyfikiem i przetrzeć. Octem usuniemy także tłuste plamy czy nieprzyjemne zapachy. Do czyszczenia ceramiki łazienkowej można też użyć mieszkanki octu i sody oczyszczonej (to kolejny hit porządkowy).

Cytryna kontra przykre zapachy

Sok z cytryny ma właściwości czyszczące i neutralizuje przykre zapachy . Dobrze więc wykorzystać go do czyszczenia deski do krojenia. Szczególnie jeśli wcześniej była na niej krojona cebula, a teraz kroisz ciasto dla gości. Dodając do soku trochę soli albo sody oczyszczonej, można go także użyć do czyszczenia trudnych zabrudzeń w łazience - usuwania kamienia z wanny czy umywalki.

Proszek nie tylko do pieczenia

Pleśń? Poradzi z nią sobie pasta przygotowana z soku z cytryny i proszku do pieczenia (łyżka soku z cytryny i łyżka proszku do pieczenia). Taką pastę dobrze pozostawić na plamach przez przynajmniej godzinę.

Nie daj plamy

Liczy się przede wszystkim czas reakcji. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na sukces. Czerwone wino na białym dywanie? Posyp plamę solą. Sól wchłonie wino i łatwiej będzie pozbyć się plamy. Skuteczna w tej walce jest woda mineralna. Sól pomoże też usunąć plamę z kawy. Jeśli filiżanka przewróciła się kilka sekund wcześniej, czasem wystarczy tylko gorąca woda i gąbka. W domu, gdzie są małe dzieci plamy z tuszu do długopisu czy flamastrów są murowane. Z tuszem poradzi sobie ocet - trzeba nacierać plamę namoczoną w nim szmatką , a plamy z flamastrów łatwo pozbędziemy się czyszcząc je gliceryną. Trudne do usunięcia są plamy z jajka. Pod żadnym pozorem nie wolno usuwać ich gorącą wodą, bo białko się zetnie. Trzeba usunąć jajko, a plamę zwilżyć roztworem wody z solą. W domu często zdarzają się "tłuste" wypadki. W usuwaniu takich plam niezastąpiony jest jednak środek chemiczny - zwykły płyn do mycia naczyń. Tłuste plamy na dywanie można też posypać talkiem i pozostawić na kilkanaście godzin, a później po prostu odkurzyć.

Komentarze (1)
Babcine sposoby na zabrudzenia
Zaloguj się
  • Damian Kasperczyk

    Oceniono 1 raz -1

    Obecnie najlepszą opcją np. jesli chodzi o dywany są firmy czyszczące - takie usługi są coraz tańsze, więc coraz więcej osób może bez problemów pozwolić sobie na coś takiego. We Wrocławiu np. klinika dywanów bierze grosze. Oczywiście nie ma sensu z każdą plamą do nich pędzić, ale my np. raz w roku wysyłamy i jesteśmy mega zadowoleni z takiej opcji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX