Prawo budowlane

 • Darowizna lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką

  Jeśli darowizna nieruchomości nastąpiła między osobami najbliżej spokrewnionymi (nabycie nieruchomości przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę), może być całkowicie zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

 • Masz mieszkanie, przygotuj się na wyższe podatki

  W 2013 r. czeka nas podwyżka podatku od nieruchomości. Niby niezbyt wysoka, zaledwie o kilka procent, ale dotknie większość z nas. To dlatego, że w górę pójdą maksymalne stawki podatku za grunt, domy, mieszkania

 • Ulga meldunkowa - jak z niej skorzystać?

  Sprzedaż nieruchomości nabytej w latach 2007-2008 wiąże się z możliwością skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej. Nawet jeśli podatnik nie zastosował ulgi w momencie sprzedaży, nadal może odzyskać pieniądze niesłusznie zapłacone Fiskusowi. Orzeczenia Sądów Administracyjnych w tego typu sprawach nie pozostawiają w tej kwestii żadnych wątpliwości.

 • Sprzedaż nieruchomości po śmierci małżonka

  Organy podatkowe zaczęły przychylnie dla podatników oceniać skutki podatkowe sprzedaży części udziału w nieruchomości po śmierci małżonka, jeśli wcześniej nieruchomość należała do majątku wspólnego i upłynął wymagany okres dla braku opodatkowania. Jeśli zapłaciłeś podatek w takiej sytuacji, masz prawo wystąpić o zwrot nadpłaty.

 • Zgłoszenie nabycia nieruchomości

  Osoby fizyczne, które nabędą nieruchomość, np. działkę, dom lub odrębny lokal muszą ten fakt zgłosić organom podatkowym. W tym wypadku wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi) właściwemu ze względu na miejsce położenia nabytej nieruchomości.

 • Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

  Zgodnie z Kodeksem Cywilnym grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz leżące poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

 • Dlaczego mieszkania trafiają na licytacje komornicze?
 • Podatek katastralny - co to takiego?

  Media straszą podatkiem katastralnym. Jednak już obecnie od niektórych nieruchomości płacimy podatek od wartości. Sprawdźmy, na czym polega podatek katastralny, kiedy i jak się go wprowadza.

 • Jak mierzyć powierzchnię lokalu?

  Metr jako podstawowa jednostka długości, a metr powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego, to często dwa odmienne pojęcia, pod którymi mogą kryć się różne wartości.

 • Prawa najemcy lokalu

  Prawa najemcy lokalu

  "W mieszkaniu, które wynajmuję jest wilgoć i nie ma ciepłej wody (tylko bojlery na prąd). Właściciel nie chce rozpalać w piecu, kiedy temperatura wynosi tylko 15 stopni, mimo, że w lokalu jest zrobione centralne ogrzewanie (na eko groszek). Właściciel tłumaczy, że w mieszkaniu jest wystarczająco ciepło. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Jakie prawa przysługują mi z tytułu wynajmu lokalu?"

 • Wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą

  Kiedy jednostka samorządu terytorialnego zbywa nieruchomość osobom fizycznym i prawnym, pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.

 • Wypowiedzenie umowy najmu

  Wypowiedzenie umowy najmu

  ?Córka podpisała umowę wynajmu mieszkania (jako najemca) w dniu 07.08.2012r. na okres 1 roku tj. do 01.08.2013r bez okresu wypowiedzenia. Za m-ce sierpień i wrzesień zapłaciła 50% czynszu za przytrzymanie mieszkania, nie mieszkając w lokalu. Miesiąc po podpisaniu umowy dowiedziała się, że nie została przyjęta na studia i w związku z tym jest zmuszona zrezygnować z wynajmu w/w mieszkania. Jak powinna rozwiązać tę sprawę, aby uniknąć jakichkolwiek utrudnień ze strony wynajmującego?"

 • Więcej umów na wyłączność

  Wygląda na to, że sprzedający mieszkania za pośrednictwem agencji zaczynają doceniać umowy na wyłączność. Mając zagwarantowaną prowizję, pośrednicy bardziej przykładają się do pracy.

 • Kary za internet

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ukarał kolejne dwie spółdzielnie mieszkaniowe za to, że ograniczały swoim członkom możliwości wyboru operatora telewizji kablowej.

 • Część oferty deweloperów to tylko wizualizacje

  Media wskazują na rekordową podaż mieszkań deweloperskich w największych polskich miastach. Kilka ośrodków badawczych monitorujących rynek mieszkaniowy wyliczyło, że oferta deweloperów jeszcze nigdy nie była tak wysoka jak w połowie bieżącego roku. Warto jednak sprawdzić, jaka część tej oferty faktycznie została już wybudowana lub przynajmniej jest w budowie.

 • Lista powodów, dla których klienci psioczą na ustawę deweloperską
 • O co chodzi z ustawą deweloperską?

  O co chodzi z ustawą deweloperską?

  Dnia 29 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana potocznie ustawą deweloperską. Projekt ten wzbudza wiele emocji. Głównym celem ustawodawcy jest chęć ochrony nabywców mieszkań przed dotychczasowymi praktykami deweloperów. Ustawa wprowadza trzy nowe rozwiązania - prospekt informacyjny, umowę deweloperską oraz rachunek powierniczy.