Kredyty

 • Sprawdź, jak być wiarygodnym klientem dla banku

  Sprawdź, jak być wiarygodnym klientem dla banku

  ?Dobry zwyczaj - nie pożyczaj!?. To stare porzekadło traci na aktualności w obliczu starania się o własne mieszkanie. Niewiele osób posiada bowiem wystarczającą ilość środków na zakup nieruchomości. Dla większości jedynym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Pożyczając pieniądze z banku, należy jednak zachować zdrowy rozsądek i dobrze się do tego przygotować. Expander radzi jak stać się dla banku partnerem godnym zaufania i zwiększyć swoje szanse na kredyt.

  Anna Maszkowska, Expander
 • W 2013 roku zmiana trendu na rynku mieszkaniowym

  Wygląda na to, że ceny mieszkań osiągnęły swój najniższy od sześciu lat pułap. W ciągu 2013 roku prawdopodobne jest odwrócenie trendu - zahamowanie spadku cen w wyniku wzrostu popytu i malejącej podaży. Bieżący rok powinien być więc czasem mobilizacji dla wahających się wcześniej klientów poszukujących mieszkania.

  Małgorzata Battek , WGN Nieruchomości
 • Dylemat kredytobiorcy: raty równe czy malejące?

  Jedną z kwestii, z jaką trzeba się zmierzyć, decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jest wybór systemu spłaty zobowiązania: w ratach równych, czy malejących? Podpowiadamy co należy wiedzieć, aby podjąć właściwą decyzję.

  Gabriela Drzymalska, Comperia.pl
 • Co warto sprawdzić, zaciągając kredyt?

  Co warto sprawdzić, zaciągając kredyt?

  Młodzi Polacy kupując nieruchomość, często idą na żywioł. Mieszkanie ma im się podobać, a rata kredytu musi być do udźwignięcia. Tymczasem lista rzeczy do sprawdzenia jest długa: od marży, poprzez łączną wartość kredytu aż do wysokości czynszu.

  Jolanta Nowak-Korucu
 • Ranking kredytów hipotecznych styczeń 2013

  Grudzień 2012 roku był ostatnim miesiącem, w którym Polacy mogli skorzystać z preferencyjnych kredytów hipotecznych w programie ?Rodzina na Swoim?. Wiadomo już, że w tym roku nie mamy co liczyć na dopłaty w ramach Mieszkania dla Młodych. Osobom szukającym sposobu na sfinansowanie zakupu nieruchomości pozostały standardowe kredyty hipoteczne. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, który bank obecnie oferuje najkorzystniejsze produkty.

  Marta Ośko, Comperia.pl
 • Zmiany w Rekomendacji S - szanse na większy kredyt

  Przedstawiona przez KNF propozycja zmian w Rekomendacji S dotyczącej kredytów hipotecznych zawiera zarówno elementy liberalizując, jak i zaostrzające obowiązujące regulacje. Expander ocenia jednak, że łączny wpływ tych zmian na dostępną kwotę kredytu będzie pozytywny.

  Aleksandra Łukasiewicz, Doradca Zarządu firmy Expander
 • Jak w rok zebrać pieniądze na wkład własny?

  Od 2014 roku, chcąc kupić mieszkanie na kredyt, będziesz musiał mieć 10-procentowy wkład własny, a w kolejnym roku już 20-procentowy. Oto najlepsze patenty na zbiórkę pieniędzy.

  Jolanta Nowak-Korucu
 • Jakie zmiany w kredytach szykuje KNF?

  Komisja Nadzoru Finansowego pod koniec 2012 roku przedstawiła projekt nowelizacji Rekomendacji S. Dokument ten zawiera zalecenia urzędu wobec banków, dotyczące udzielania kredytów hipotecznych. Co zaproponowała KNF? Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia wszystkie szczegóły projektu.

  Mikołaj Fidziński, Comperia.pl
 • Kredyty będą coraz tańsze

  Obniżka oprocentowania kredytów i zapowiadane złagodzenie zasad ich przyznawania mogą wielu osobom znacznie ułatwić finansowanie zakupu mieszkania w 2013 roku. Oprocentowanie kredytów w złotych spada. To wynik ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która dokonała obniżki stawki WIBOR - składowej oprocentowania kredytu hipotecznego.

  RED Real Estate Development, red. O.B.
 • Kredyt mieszkaniowy szybciej

  Spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi sprawił, że informację o przyznaniu lub nie kredytu dostaje się średnio o tydzień szybciej niż na początku tego roku.

  Mawi
 • Czy warto brać teraz kredyt?

  Koniec roku sprzyja dywagacjom dotyczącym różnych życiowych decyzji. Wśród tych najważniejszych jest postanowienie o zakupie własnego lokum i pytanie, czy obecnie jest dobry czas na zakup mieszkania i wzięcie kredytu.

  Tomasz Maciejewski, Doradca finansowy, Dom Kredytowy Notus, red. O.B.
 • Nowe prawo upadłościowe, czyli wolność za mieszkanie

  Jedną z najgorszych rzeczy jest stracić mieszkanie za dług wobec banku. Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna, jeśli straci się dach nad głową, a mimo to zostaje potężny dług do spłacenia. Jest szansa, że to się zmieni

  Marek Wielgo
 • Wydłużenie okresu spłaty kredytu hipotecznego

  Jeśli ktoś ma problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, bo raty okazują się zbyt wysokie jak na jego realne możliwości, najczęściej proponowanym przez banki rozwiązaniem jest wydłużenie okresu spłaty. Dzięki temu comiesięczne raty spadną. Nie zawsze jednak zastosowanie tej metody jest możliwe. Co więcej, wydłużenie okresu spłaty niesie za sobą też negatywne konsekwencje.

  Mikołaj Fidziński, Comperia.pl, red. O.B.
 • Obniżenie stóp procentowych - mikołajkowy prezent od RPP

  Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych to dobra wiadomość dla wszystkich kredytobiorców zadłużonych w złotym, jak i dla osób, które planują dopiero zaciągnąć kredyt. Również najbliższe miesiące mogą przynieść kolejne dobre informacje, gdyż raty mogą spaść jeszcze bardziej, a wszystko za sprawą stóp procentowych i Wiboru.

  Michał Krajkowski, Główny Analityk - Dom Kredytowy Notus
 • Jak wybrać kredyt hipoteczny?

  Na rynku kredytów hipotecznych - posucha. I pewnie szybko sytuacja się nie zmieni. W bankach od blisko roku widać odejście od ?hipotek?, a i rodacy ostatnimi czasy nie garną się do zakupu mieszkań.

  Krzysztof Oppenheim , Oppenheim Enterprise
 • Przecena mieszkań do 2014 r.? Stagnacja w kredytach

  W miesiącach letnich banki udzieliły niespełna 50,7 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli aż o prawie 9 tys. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Bankowcy obawiają się pogorszenia sytuacji w przyszłym roku. A to nic innego jak zapowiedź dalszego spadku cen mieszkań

  Marek Wielgo
 • Kredyt hipoteczny dla singla

  Małżeństwa, o ile nie mają rozdzielności majątkowej, zaciągają kredyt hipoteczny wspólnie. Także ich zdolność kredytowa liczona jest łącznie, dla całego gospodarstwa domowego - co może mieć i zalety i wady. A jak wygląda sytuacja singla chcącego zaciągnąć kredyt mieszkaniowy?

  Mikołaj Fidziński, Comperia.pl
 • Kredyt hipoteczny a ubezpieczenie na życie

  Kredyt hipoteczny a ubezpieczenie na życie

  Czy muszę obowiązkowo płacić ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny, czy mogę zrezygnować? Biorąc kredyt 5 lat temu, musiałam wykupić ubezpieczenie na 5 lat i teraz mi się kończy. Bank (Santander) ma zabezpieczenie w postaci mieszkania. Czy da się to jakoś ominąć?

  Odpowiada: Krzysztof Oppenheim, OPPENHEIM ENTERPISE
 • Kredyt pod hipotekę spłacanego lokalu

  Kredyt pod hipotekę spłacanego lokalu

  "Zaciągnąłem kredyt mieszkaniowy na 17 lat na 220 000 zł. Po jakim czasie mogę wziąć kolejny kredyt pod hipotekę spłacanego mieszkania, aby móc rozwinąć własną działalność gospodarczą? Czy jest w ogóle możliwość zaciągania kredytu na mieszkanie, które samo jest na kredyt?"

  Odpowiada: Krzysztof Oppenheim, OPPENHEIM ENTERPISE
 • Odwrócona hipoteka - co to jest, plusy, minusy

  Dla wielu emerytów odwrócona hipoteka może być jedynym rozwiązaniem pozwalającym podnieść miesięczne dochody. Ale uwaga: to produkt finansowy, który ma parę plusów, ale też wiele minusów.

  Michał Świech
 • Ranking kredytów hipotecznych - listopad 2012

  Marże kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich trzech miesięcy prawie się nie zmieniły, ale dzięki spadkowi stopy WIBOR, są dziś tańsze niż w końcu sierpnia. Gdzie po najlepszy kredyt - radzą Expander i ?Gazeta Dom?

  Paweł Majtkowski, główny analityk Expander Advisors
 • Kredyt hipoteczny w 2013 roku - będzie łatwiej?

  W 2013 roku może być łatwiej zaciągnąć kredyt hipoteczny. O ile oczywiście sprawdzą się przewidywania ekspertów i finansistów, a rząd uruchomi nowy program wsparcia dla kupujących mieszkania. Czego konkretnie można się spodziewać?

  Michał Świech