Czym jest biophilic design?
Biophilic design to nowoczesny sposób aranżowania przestrzeni. Głównym założeniem tego nurtu jest takie projektowanie wnętrz, by były one jak najbardziej zbliżone do natury.
Nurt powstał jako odpowiedź na tęsknotę za przyrodą, naturą i pozytywnymi aspektami, które naturalne środowisko nam oferuje. Biophilic design tworzy wnętrza bliskie naturze, zatem pełne ekologicznych materiałów, rozwiązań i motywów.
Stosuje się naturalne materiały, wprowadza się żywe rośliny i motywy, które nawiązują do naturalnych wzorów, kolorów i tekstur. W takiej aranżacji wnętrz nie brak elementów, które kojarzą się z przyrodą. Jest też tu otwarta przestrzeń i dużo naturalnego światła.
W zastosowaniu naturalnych materiałów nie ma nic dziwnego — wiele stylów wnętrzarskich korzysta z takich produktów. W biophilic design ich wykorzystanie jest jednak szczególne, gdyż ma na celu zbliżenie mieszkańców do natury.
Niezwykle ważny we wnętrzach biophilic jest przepływ powietrza, a także wszelkie sposoby na dodatkowe oczyszczenie i nawilżenie powietrza, zwłaszcza te naturalne z wykorzystaniem roślin i fontann.
Jak tworzyć biofilne wnętrza w swoim domu?
Chcesz wprowadzić biophilic design do swojego mieszkania lub domu? Koniecznie postaw na materiały i produkty naturalne, dużą ilość żywych roślin oraz otwarte, pełne światła wnętrza.
Projektowanie biofilne wnętrza to aranżacje, w których przepływ powietrza jest swobodny, a światło naturalne dociera do każdego zakątka mieszkania. W stylu naturalnym ważne będą zatem duże okna, których nie zasłania się grubymi zasłonami ani ciężkimi roletami. Wnętrza są przestronne, często tworzy się pomieszczenia multifunkcyjne z delikatnie zaznaczonymi granicami poszczególnych części. Podziały między przestrzeniami wykonuje się z pomocą przeszklonych ścianek lub ażurowych rozwiązań, które przepuszczają naturalne światło.
We wnętrzach biophilic design główna uwaga mieszkańców i gości powinna skupiać się na otwartej przestrzeni, wszechobecnej zieleni oraz przyjemnych dla oka materiałów naturalnych.
Co musi znaleźć się we wnętrzach biophilic design?
Biophilic house to wnętrza naturalnych materiałów. Nie może zatem zabraknąć tutaj drewna, kamienia, trzciny, wikliny, rattanu, skóry, jedwabiu lub nawet słomy. Z naturalnych surowców powinno wykonać się wykończenie, meble oraz dodatki. W biophilic design starajmy się wprowadzić jak najwięcej naturalnych rozwiązań, które przybliżą przyrodę mieszkańcom.
Wnętrza domu biophilic wykończyć warto zatem drewnem lub kamieniem. W kuchni, łazience i przedpokoju postaw na ceramiczne płytki lub płytki z kamienia naturalnego. Sprawdzą się też płytki imitujące kamień naturalny, a zwłaszcza marmur, granit lub bazalt. Kamień i płytki to wytrzymałe materiały, które są odporne na wilgoć i łatwo się je czyści, zatem w takich pomieszczeniach sprawdzą się idealnie.
Drewno z kolei wprowadź tam, gdzie ma być przytulniej. Drewniana podłoga to zatem idealne wykończenie do salonu, sypialni lub biura domowego. Wnętrza w duchu biophilic są często otwarte i przenikają się, zatem układając kamień w kuchni, połącz go w ciekawy sposób z drewnem w salonie. Biophilic house korzysta z naturalnych rozwiązań, a przecież w przyrodzie różne materiały przenikają się i razem tworzą spójną, ciekawą całość.
Malując lub wykańczając ściany, stawiaj raczej na jasne kolory, biele i odcienie szarości, beżu i zieleni. Takie kolory dobrze odbijają światło słoneczne, zatem naturalne oświetlenie wnętrz będzie idealnie wyeksponowane.
W czasie wyposażania biophilic house sięgaj do świata przyrody. Dobrze jest wprowadzić meble drewniane Merkury Market lub ze wzorem drewna naturalnego. Korzystaj ze wszystkich elementów natury, zatem w kwestii dodatków postaw zarówno na drewniane figurki, jak i na kamienne wazony, a także na wiklinowe kosze i lniane koce. Biofilny design nie jest nigdy nudny, nie bój się zatem zaskakujących połączeń.
W biophilic house nie może zabraknąć żywych roślin. W biophilic design główna myśl jest taka, by być jak najbliżej natury, a żywe rośliny są w stanie zbliżyć do przyrody jak nic innego! W stylu naturalnym takim, jak biophilic design, nie może zatem ich zabraknąć. Są one wyznacznikiem biophilic design. Roślin powinno być dużo, zarówno dużych, jak i małych, a polecane są szczególnie te, które oczyszczają powietrze. Oprócz kwiatów ozdobnych można zdecydować się też na zielone ściany, które są wyznacznikiem nie tylko biophilic design, ale też i innych nowoczesnych stylów.
Czego unikać we wnętrzach tworzonych w zgodzie z naturą?
Ogromny wpływ na człowieka ma natura, a w przyrodzie nie ma miejsca na sztuczność i nudę. W biophilic house zrezygnuj koniecznie z przedmiotów z tworzyw sztucznych, stawiaj zdecydowanie na naturalne materiały i rozwiązania, a plastik ograniczaj do minimum. Zdecydowanie odradzamy ustawiania sztucznych roślin.
Biophilic house jest miejscem przestronnym i pełnym światła, dlatego w oknach zrezygnuj z ciężkich zasłon i ciemnych rolet, zawieś tam lekkie firany, które nie będą blokowały promieni słonecznych.
Dlaczego warto zdecydować się na styl biophilic?
Jeśli tęsknisz za naturą, a mieszkasz w mieście, biophilic design jest rozwiązaniem idealnym dla ciebie. Warto wprowadzić biophilic design do swojego mieszkania ze względu na bliskość natury oraz pozytywny wpływ roślin i światła naturalnego na samopoczucie człowieka.
Biophilic house zachwyca swoim wyglądem i tym, jak pozytywnie działa na ludzi. Nie bój się zatem takich rozwiązań i daj się przekonać do natury!
Zdjęcie główne: Merkury Market